Yunus Altay

Yunus Altay

Scout

Scout Nedir? Scout Kime Denir?

11 Eylül 2020 - 02:28

Merhaba futbol severler. Bu yazımızda futbolda scout nedir? Scout kime denir? Konularını ele alacağız. 

Scout; Futbolcu izleyen kimse

Scouting; Futbolcu keşfetmek üzerine kurulan yapı

Futbolda scout ve scouting gerçekten çok önemli bir yere sahiptir. Scouting işlerine yatırım yapan kulüpler her zaman kazançlı çıkarlar. Her futbol kulübünde scoutlar yani futbolcu izleyen, gözlemleyen kimseler vardır. Ancak bu işi , hakkını vererek ,dev projeler halinde ve işin ehli insanlarla yapanlar kazançlı işlere imza atarlar. Bu iş oyuncuyu izlemekten öte, oyuncu keşfetmek içindir. Kimsenin fark edemediği, bilmediği futbolcuları , genç yaşta bularak takımlarına kazandırırlar. En önemli özelliği bu olmakla birlikte sadece genç odaklı değil bulunduğunuz takıma en yüksek faydayı sağlayabilecek futbolcuları takıma kazandırmaktır.

Ligimizde harcama limitlerinin kulüpleri bir hayli zorladığı bu dönemde futbolcu gözlemcilerinin önemi 1 adım daha ön plana çıkıyor.  Kulüplerin öz kaynaklarını en iyi şekilde işleyip ileride faydalı bir konuma getirmek için yeterli sabrının olmadığı apaçık ortada. Yerli transferden çok, yurt dışı transferlerinin  ön planda tutulduğu ligimizde, her yıl kulüplerimiz maddi açıdan oldukça zorlanmaktadır.

Scout 'a göre,  maddi açıdan bu yükten kurtulmanın tek yolu  elimizdeki öz kaynakları en iyi şekilde kullanıp performans analizleri ile sabit tutmaktan geçmektedir. Rakip takımların analizi ve bulunduğumuz lig analizi istatistiksel verilerle desteklenerek oluşan veriler sonucunda, takımımız hakkında olumlu ve olumsuz yönlerimizi belirlememizi ve bu eksikleri en makul şekilde tamamlamamızı sağlayacak  transfer çalışması yürütmemize olanak sağlayarak, bizi maddi yönden bir nebze rahatlatacaltır.

Örnek vermek gerekirse kulübümüzde yeterli sayıda orta saha sağ kanat bulunmuyorsa olanaklar göz önünde bulundurularak takım bünyesine kolay adapte olabilecek yetenek ve fizik gücüne sahip uygun ücretli oyuncular analiz edilmelidir. Bu analizlerde bir çok önemli kriter olmakla  birlikte analizi yapılan oyuncunun bulunduğu ligin yapısı, oyuncunun saha içi ve dışı psikolojik düzeyi gibi ince detaylara da dikkat edilmelidir.

Günümüz futbol teknolojisinde bu tarz gözlemleri yapabilmek için scout ekibi kurulmalıdır. Bilindiği üzere scout ekibinin oluşması için bütçe ayrılmalı ve iş ehline teslim edilmelidir. Kulüp içi oluşum yerine, benimde bünyesinde bulunduğum SCOUTİUM, WHYSCOUT, TRSCOUTS gibi oluşumlardan destek alabilirler. Bu oluşumlar Futbolcu ve Takım analizlerini istatistiksel veriler ve görüntü ile destekleyerek dijital platformda sunmaktadırlar. Bir sonraki yazımızda Scouting sistemini daha detaylı inceleme fırsatı bulacağız.

Futbol dolu günler...

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum