Turan Işık

Turan Işık

Turan Işık
[email protected]

Türkiye'de Paravolley Nerede?

30 Nisan 2020 - 01:00

Yazıma ilk olarak Paravolley’in tanımını yaparak başlamak istiyorum. Oturarak Voleybol (PARAVOLLEY) öncelikle Hollanda Spor Komitesi tarafından 1956 Seneninde heyetmiş ve şuan dünyanın bir çok ülkesinde oynanmaktadır.

Türkiye’de 2005 seneninde tanıtım semineri ve antrenörlük kursları yapılarak oturarak voleybolun ilk adımları atılmış o süreçten bu yana Türkiye şampiyonaları, millî takım kampları ve özel turnuvalar devam etmiş ancak; oturarak voleybol ligleri 2016 seneye kadar kurulamamıştır.

2005 seneninden bu günümüze kadar gelen süreçte şu anki Oturarak Voleybol Ulusal Takımlar Baş Antrenörü Yusuf Kenan KÖK gayret ve çabaları ile Federasyon Başkanımız Sayın Arif Ümit UZTÜRK, başkan yardımcımız İlhami KILINÇKAYA, dal sorumlumuz geçen yıl Soner YASAK  bu senede Oğuz ÇERİK’in destekleri ile 2016 seneninde oturarak voleybol ligi heyetmiştir.

İlk olarak 2016 seneninde iki etaplı lig usulüne göre yapılan organizasyonun ilk ayağı Muğla Fethiye’de ikinci ayağı ise Zonguldak Karadeniz Ereğli’de bitirmiştir. Müsabakalara 8 şehirden 10 takımın katıldığı organizasyonda 2016 seneninde soluk kesen bir mücadeleyle Zonguldak Karadeniz Ereğli Belediye spor kulübünü 3-2 yenen Ankara Başşehir Spor kulübü ilk defa Oturarak voleybol (PARAVOLLEY) ligini şampiyon olarak bitirmiştir.

İlk organizasyonun hemen peşinden popülaritesini arttıran oturarak voleybol 2017 senesi itibari ile 18 takımın yarıştığı büyüme gösteren bir branş olarak tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu büyüme Avrupa’da ilk kez Türkiye’de Oturarak Voleybol 2. Ligi kurulmasına da kapı aralamıştır.

Bu sene hem 1.lig hem de 2.lig düzeyinde tertip edecek müsabakalar 3 etaplı lig usulüne göre 1. etapları 2.lig müsabakaları Kırıkkale’de 1.lig müsabakaları ise Karabük şehirlerinde tertip etti. Geçen yıla oranla daha profesyonel bir organizasyonla başlayan ligin eksiklikleri de vardı.

Bilhassa ülkemizde hali hazırda amatör branşların izleyici desteği ile ilgili sıkıntılar çektiği dikkat çekti. Dezavantajlı insanların dezavantajlarını nasıl avantaja çevirdiğini herkes tarafından görülmesi gerektiği ile ilgili hem fikiriz.

Bu konuda Spor bakanlığına, Bedensel Engelliler Spor Federasyonuna biz sporculara bu dalın tanıtımı ve reklamı ile ilgili büyük bir iş düşmekte. Diğer eksikler ise sporcuların müsabakalara gelirken kendi mani vaziyetine göre uygun olan araçlara sahip olmaması birkaç spor kulübü dışında hali hazırda sporcular asansörü olmayan merdivenli otobüslerle müsabakalara erişmenin çabası içerisinde. Bu konuda kulüp başkanlarına gençlik ve spor şehir müdürlüklerine büyük iş düşmekte.

Ve aslında gözden kaçan en büyük eksiklik ise müsabakalar sırasında geneli rehabilitasyon sürecine devam eden sporcuların sakatlıklardan savunmasıdır bu konuda federasyonun kendi bünyesinde spor yaralanmalarında uzman hekimleri idman stratejileri ve engel gruplarına göre antrenman programı tertip edecek ve rehabilitasyon sürecini izleyecek uygulatacak fizyoterapistleri, masajcı ve kondisyonerleri, oyuncu araştırma ve geliştirme ekiplerini kadrosunda bulundurması bu sporun geliştirilmesi ve uygun oyuncu profillerinin tespiti açısından ehemmiyet arz etmektedir.

Eksiği ile fazlasıyla 1. Etabın sonuna geldik ölümsüz arkadaşlığın olduğu egonun olmadığı güzel bir organizasyon tertip eden bütün yetkililere emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler, eksikliklerinde biran önce giderilerek bu oyunun bu branşın Dünya’da lokomotifi olma konusunda ülke olarak bizde varız diyebilmek temennisiyle başka bir yazıda görüşmek üzere.

Turan Işık

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum