Rukiye Tesbi

Rukiye Tesbi

Rukiye Tesbi - Fizyoterapist
[email protected]

Şakül, Çekül Vücuda Bak Bütüncül

05 Mayıs 2021 - 21:26

Merhabalar geçen ay bir ustanın inşaat alanında duvar örerken, ytong denen blokların yere dik olup olmadığını ölçmek için sarkaç kullandığını fark ettim. Bu sarkacın ismini sorduğumda isminin ŞAKÜL olduğunu söyledi. Şakül duvarın yere dik olup olmadığını anlamak için aşağı doğru sarkıtılıp örülen duvarın düzlüğünü kontrol etmeye yarayan bir araçmış. Daha sonra ustanın ördüğü duvarın üzerine su terazisi koyup eğimine baktığını gördüm. O sırada çantamda duran skolyometreyi çıkardım ve ustam bakalım benimki de doğru mu diye duvarın üstüne koydum. Bende ustaya skolyometrenin ne işe yaradığını bizim de omurgadaki var olan bir eğriliği bu şekilde değerlendirdiğimizi onlardaki şakülün bizde ki ÇEKÜL hattı olduğunu anlattım.

Biz fizyoterapistler ayakta duruş postürünü(duruş) değerlendirirken vücudun standart noktalarından bir sarkaç sarkıtırız. İdeal postürde bu sarkacın geçtiği yerler(çekül hattı) ile vücudun pozisyonunu karşılaştırıyoruz. Çok kabaca bahsedersem eğer vücudun üzerindeki standart noktalardan çekül geçiyorsa, postür düzgün kabul edilir.

Şakül-çekül, su terazisi-skolyometrenin mekanik olarak aynı mantıkla üretilmiş şeyler olduğunu düşünmeden edemedim. Usta var olan bir eğriliği yön değiştirerek veya kaydırma yaparak hemen çözüm üretebiliyorsa vücudumuzda neden bu şekilde olmuyor. Duruş bozukluklarında çekül hattından sapmış bir kişinin vücudunu neden bu kadar kolay orta hatta çekemiyoruz? İnsan vücudunu sadece mekanik olarak düşünüp ‘Orta hattan sapmışsın duruşun bozuk’ deyip neden ustanın taşları şakül hattına çektiği gibi bizde vücudu çekül hattında ortalayıp hemen düzeltemiyoruz sizce?

İnsan vücudunu biyomekanik olarak düşündüğümüzde kas, eklem, tendon ve ligament gibi birbiriyle mekanik olarak bağlantılı yapılardan oluşur. Peki bu bütün yapıları kontrol eden, istemli hareketleri beynimizde planlıyorsak beyin bu dengenin neresinde? Kas iskelet sisteminin orta hatta adapte olması için bizim ne yapmamız gerekiyor? 
Bir sonraki yazımda insan vücudunu biyomekanik olarak farklı kılan bu yapılara ve dengeye değineceğim. Sağlıkla kalın…

Ustadaki şakül 
Fizyoterapistteki çekül, 
Sende vücuduna bak bir bütüncül.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum