Rukiye Tesbi

Rukiye Tesbi

Rukiye Tesbi - Fizyoterapist

Azı Yarar, Ortası Karar, Çoğu Zarar

20 Temmuz 2020 - 00:42

Önceki yazımda sizlere fiziksel aktivite ve egzersiz arasındaki farka değinip,  ‘Aman çocuğuuuum bir görsen ben zaten hareketliyim hiç durmam ki’ diyen tonton teyzeler, amcalar, ev hanımları; yurdum insanının egzersiz yapmadığını fiziksel olarak aktif olduğundan bahsetmiştik.

Bu yazımda ise neden egzersize ihtiyaç duyuyoruz? Egzersiz nedir, kimler egzersiz yapıyor, neden ve ne kadar yapılmalı? Bu soruları sizleri kitap bilgileriyle sıkmadan, somut örnekler vererek cevaplandırmaya çalışacağım.

Örneğin yoğun bakım süresince kas kuvveti ve eklem hareketini korumak için yatak içi egzersiz yapan Ayşe teyze… Ameliyat öncesi ve sonrasında bölgesel veya solunum egzersizleri verdiğimiz Ahmet amca… Bel, boyun, diz ağrıları sonucu hastaneden ev egzersiz reçetesi verilen Ali abi… Herhangi bir sağlık sorunu olmayan haftada 1-2 -3 gün veya her hafta sonu spor salonuna giden Fatma abla… Düzenli olarak bahçe işleriyle uğraşan yurdum insanı…

Egzersiz yapanlar işte burada. Ahmet amca, Ali abi, Ayşe teyze, Fatma abla hepsinin ortak özelliği belli bir süreç boyunca sürekli hareket yapıyor olmaları. Egzersiz gördüğünüz gibi sağlık için kişiye özgü planlanan düzenli, belli rutinde yapılan fiziksel aktivitedir. Egzersizde amacımız var olan kuvvetini korumak, zarar görmüş ise kuvvetlendirerek size özel hareket programı oluşturmaktır.

Peki, egzersiz reçetesinde ki egzersizleri ne kadar yapmalıyız?  Her yerde yazan bu egzersiz tipi, şiddeti, süresi, sıklığı gibi kavramlara ne kadar hâkimiz? Fazla mal göz çıkarmaz, ne kadar çok yorulursak o kadar faydalı gibi düşünenlerden misiniz?  Bu düşüncesinin aksine yapılan bilinçsiz spor, ciddi yüklenmelerin ve aşırı kullanımın yaralanmalarına zemin hazırladığını ve birçok sağlık sorununa yol açtığı biliniyor.

Egzersizin süresini, şiddetini, sıklığını amacımız doğrultusunda karar verip kişiye özel egzersiz reçetesi oluşturan biz FİZYOTERAPİSTLERİN amacı da bu yanlışları düzeltmek ve hayatınıza hareket katmak.   

‘‘Azı yarar ortası karar çoğu zarar.
 Hadi sende ver bir karar.

 Çünkü egzersiz hayata bağlar’’  diyerek yazıma son verip, sizler yeni bir haftaya başlarken haydi verelim bir karar:) 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıkla kalın…

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum