Rukiye Tesbi

Rukiye Tesbi

Rukiye Tesbi - Fizyoterapist

Ağrılarınıza Kısa Sürede Mucizevi Çözüm Mü !

17 Ocak 2021 - 15:46

Bugün okuduğum bir kitapta kozadan çıkan kelebeğin uçabilmesiyle ilgili bir cümle vardı.
Kozada belli bir süre kalmayan kelebek kanatlarını geliştiremez, uçamazmış. Kelebek, kozasını bir enzim yardımıyla yumuşatıp dışarı çıkarırmış. Kanatlarını kan veya kitinle doldurup, sertleştirdikten sonra uçarmış. Yani kelebek aslında doğru zamanda kozadan çıktığında uçabilme yeteneğini kazanırmış.

Biz insanoğlunun da böyle olduğunu düşünmeden edemedim. Dokuz ay anne karnındayken gelişimini tamamlamadan erken doğan bebeklerde bir takım sıkıntılar olabiliyor. Özel bir durum yok ise bu doğum sürecine müdahale edilip, kısa sürede dünyaya bebeğimi getireyim diyen ebeveyn duymadım. Birileri de size söylese garipseyip sorgularız herhâlde?

Son zamanlarda instagramda, facebookta, twitter ve diğer birçok uygulamada ‘hızlı kilo verdiren programlar, x kat daha fazla yağ yaktıran cihaz, kasları fazladan çalıştırıp enerji harcatan programlar, şu kadar seansta ağrılarınıza mucizevi çözümler… ‘gibi reklamlarla çok fazla karşılaşıyorum. Açıkçası bu durum sağlık boyutunda olunca beni düşündürüyor ve rahatsız ediyor. Kelebek kozası veya anne karnındaki bebeği düşününce, bir şeyleri aceleye getirmek ya da olması gereken sürece müdahale etmek ne kadar doğru veya etkinliği ne kadar sürüyor diye aklımdan geçti.

Mesela bir yerimiz yaralandığında vücudumuzda inflamasyon süreci başlar. Biliyoruz ki; inflamasyon sürecinde bağışıklık sistemi yaralanan bölgeye müdahale eder ve iyileştirmeye çalışır. Sağlıkçılar bu akışı bozmadan sürece dışardan müdahale eder. Vücudun kendi iyileşme yeteneğini bozarak sürece dahil olduğumuz zaman iyileşmede bazı aksaklıklar oluşur.Uzun vadede doku en ufak bir durumda tekrar kolayca yaralanabilir hale geldiği çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Örneğin ön çapraz bağ yaralanması geçiren sporcular, cerrahi sonrası spora erken dönüyorlarsa tekrar ön çapraz bağ yaralanma geçirme riskleri artmıştır.

Bunları düşününce acaba hızlı mükemmel sonuç almak isterken vücutta hangi sistemlere etki ediyoruz? Bir şeylerin sürecini hızlandırarak, bu kadar kısa sürede sonuç almak acaba gerçekten faydalı mı veya faydası ne kadar devam ediyor? Süreçleri mucizevi bir süreç gibi lanse ettirmek, ne kadar doğru diye düşünmeden edemiyorum. Hatta sağlık konusu olunca bunların tedavi yönteminde gelişme gibi pazarlanması beni düşündüren diğer bir durum. Çünkü biz fizyoterapistler vücudunuzun izin verdiği iyileşme sürecine ufak dokunuşlar yaparak bu sürece dâhil oluyoruz. Hekimlerin kontrolünde meydana gelen iyileşmenin doğru anında sizlere eşlik ediyoruz. Görevimiz mekanizmayı anlamak, gelişen değişen bilimi yön edinmek, güncel bilgileri takip ederek uygulamalarımızı belirlemek olmalı.
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.
Sağlıkla kalın…
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum