Necdet Ayaz

Necdet Ayaz

Necdet Ayaz

Geleceğimizin Teminatı Çocuklar İçin

02 Haziran 2020 - 22:21 - Güncelleme: 02 Haziran 2020 - 22:34

Ülkemizin de içinde bulunduğu 183 ülkeyi tesiri altına alan Covid–19 Pandemisi yüz binlerce can kaybına sebep olduğu gibi, fizyolojik ve sosyolojik travmalar da yaşattı.. Alınan başarılı önlemler neticesinde pandeminin negatif tesiri diğer ülkelere kıyasla daha az yaşanıyor olması bizleri mutlu etmektedir. Bu yüzden ülkemizde normalleşme süreci, 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren kontrollü bir şekilde uygulanmaya başlandı. 

Normalleşme süreci ve pandemi sonrasında, diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de ihtiyaç duyulan olan önlemler kapsamı geniş olarak alınacaktır. Ancak öyle bir mesele var ki ihtiyaç duyulan önlemler alınmaması halinde dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu husus mesele olmaya devam edecektir. O mesele da hızla artan nüfus sayısıyla alakalıdır.

Yapılan araştırmalar neticesinde dünyada dakikada 278 bebek doğuyor ve nüfus da 9 milyara dayanmış vaziyette. Asıl mesele da bu artış karsısında hayat şartlarının nasıl değişeceğinin öngörülememiş olmasıdır. İki milyarlık artışın son 15 sene içerisinde gerçekleşmiş olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu artış hızının getirdiği meselelerden büyük kaygı duymaktadır. 

Dünyanın en kalabalık üç ülkesi Çin, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleridir. Ülkemiz nüfus artışında 16. sırada bulunmaktadır. Çin, nüfusunu  sıkı bir siyasetle kontrol altına almayı muvaffak olmuş olmasına rağmen Hindistan 1 milyar 368 milyon nüfusu ile artışı önleyememektedir. Muhacirler ülkesi denilen Amerika Birleşik Devletlerinin 330 milyonluk nüfus yapısı etnik guruplar lehine hızla artmaktadır. Buna karşın, Rusya, Japonya ve Avrupa Birliğinin  gelişmiş ülkelerinde ise düşük doğum oranıyla beraber nüfus, tam tersine hızla azalmakta ve yaşlanma sorunları da baş göstermektedir.  Hızla artan nüfus yapısına karşın etraf, tabii kaynakların paylaşımı, çarpık şehirleşme ve istihdam konusu ülkelerin başını ağrıtmaya devam ediyor. 

Bu gerçekler ışığında aile ve ülkeler için çocukların son derece ehemmiyetli varlıklar olduğu gerçeği de ortadadır. Zira onlar yarınların güvenceleridir. Yarınların güvencesi olan çocukların ilk olarak sıhhatli ve mutlu fertler olabilmesi ile ilgili ülkelerin neler yapabileceği konusunu da kesinlikle tartışmalıdır. Ülkemiz genç nüfus sayısıyla Avrupa’nın ilk esnasında bulunma avantajına sahiptir. Bu avantajını da iyi değerlendirilmesi koşuldur. 

Bu bağlamda Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğince hazırlanan ve kendisine bağlı 196 ülkede uygulanan “IAAF Çocuk Atletizmi” projesi son derece ehemmiyetli bir projedir. Bu ehemmiyetli proje, 2014-2019 seneleri arasında ülkemizde oldukça başarılı bir şekilde uygulandı. Ülkemizdeki uygulamalarda projeye bir hayli ilave yapılarak diğer ülkelerden değişik ancak çok daha manalı uygulanmasını sağladı. Yapılan ilavelerin proje sahibi “IAAF”  tarafından takdir edilmesi ise memnuniyet veren bir vaziyettir.  Ancak ülkemiz için son derece ehemmiyetli olan bu proje, atletizm federasyonu yöneticilerinin şahsi kaprisleri hasebiyle 2019 senesi Eylül ayından itibaren uygulanmamış olması ciddi bir kayıp olduğu da bir gerçektir.   

Bütün bu gelişmeler ışığında çocuk ve gençlere bayram armağan edilen ülkenin bir ferdi olmaktan gurur duyduğumu belirterek, bu bayramları armağan eden başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını saygı, gönül borcu ve şükranla anıyorum. 

Netice olarak; ehemmiyeti 15.04.2020 tarihinde Türk Spor Ajansı'nda yayınlanan “IAAF’I KUTLUYORUM” başlıklı yazımda belirtilmiş olan “IAAF Çocuk Atletizmi” projesinin sıhhatli, mutlu, başarılı, inançlı ve vizyonlu fertlerin yetiştirilmesi ile ilgili son derece hassas olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın himmet ve talimatlarıyla tekrar başlatılması ve Ulusal Eğitim Bakanlığınca da ilkokullarda bir hayli ülkede olduğu gibi müfredata dâhil edilmesi büyük faydalar sağlayacaktır. 

Saygılarımla,
Necdet AYAZ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum