Metin Antepüzümü

Metin Antepüzümü

Metin Antepüzümü
[email protected]

Sporda Kayıp Nesil

05 Mayıs 2021 - 21:29

Son iki yıldır dünyamızı tehdit altına alan Covid-19 salgınının etkisi insanlık tarihinde büyük yankı uyandıracak şekilde sürekli mutasyona uğrayarak yarattığı tahribatın onarımı uzun yıllara yayılacak gibi görünmektedir. Eğitimden ekonomiye, sosyal yaşantımızdan özel yaşantımıza kadar hayatımızı olumsuz etkisi altına alan bu salgın sürecini en az hasarla atlatmak için tüm dünya büyük özveriyle çalışmalar yapmaktadır. Bu dönemde Sağlık çalışanlarının emeği paha biçilmez ölçüde, hayatımızın en zor anlarında ön planda olurken, ülkemizde diğer çalışanları da salgının etkisinden kurtulmak için büyük mücadele içerinde katkı sağlamaya çalışmaktadır. Yaşadığımız bu üzücü süreç içerinde, salgın hastalığa bağlı can kayıplarının dışındaki diğer kayıpların zamana bağlı olarak telafisinin mümkün olacağı, sağlığımız var oldukça, kendimizi ve çevremizi korudukça, sevdiklerimizle uzun zamanlı çalışmalarımızla el ele vererek birlikten güç doğurup bıraktığımız yerden güçlenerek çıkacağımız inancındayım.

Ülkemizde sporun her branşında özellikle okul sporları branşlarında Mart 2020 den bu zamana kadar yapılamayan spor egzersiz çalışmalarının 2022 yılında planlanması var olduğu kabul edilerek bu süre zarfı içerisinde zorunlu olarak spor antrenmanından uzak, hareketsiz kalan kalabalık bir kitlenin uzun aradan sonra sporun içerisine almak, uyum, motivasyon ve alt kademeden sporcu yetiştirmek için yeniden var olma mücadelesi dışında kayıp nesil olarak adlandıracağımız pandemi sürecindeki cocuklarımızın, yeteneklerinin tekrar kazandırılması bir hayli uzun zaman alacağının kanaatindeyim. Sporun kazanım olduğu, kötü alışkanlıklardan uzaklaşmadaki etkisi, kardeşliklerin, dostlukların oluşmasında, gelişmesinde, ülkeler arası iletişimde büyük bir araç olduğunun gerçeği hepimiz tarafından bilinmektedir. Pandemi sürecindeki kayıp nesil olan çocuklarımızın ve amatör sporcuların salgın sürecinden sonra çalışmalara hazır hale getirmek için neler yapılabileceği üzerinde çalışmaların yapılması önemlidir. Çocuklarımızı motive etmek, emeklerinin boşa gitmeyeceğini anlatarak yeteneklerini korumak ve geliştirmek için bu süreci en kolay şekilde atlatmak için antrenörlerin ve beden eğitimi öğretmenlerinin daha önceden keşfettikleri yeteneklerle sürekli iletişim halinde olup zihinsel çalışmalar, uygulamalı videolar ve son zamanlarda Tokyo Olimpiyatları için vize alan Şampiyon Milli Sporcularımızın başarılarını paylaşarak onları motive etmeliyiz.

Kayıp nesil olarak düşündüğümüz ve yeteneklerini keşfedemediğimiz bu pandemi sürecindeki çocuklarımız için kendi adıma büyük üzüntü duymaktayım. Bu süreçte hayatını kaybeden ülkemin her bölgesindeki vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum