Kemal Fazıl Evcimik

Kemal Fazıl Evcimik

Kaliteli Futbol Eğitimi

Oyun Repertuarı-spordetay

28 Mayıs 2020 - 13:00 - Güncelleme: 11 Ağustos 2020 - 17:26

OYUN REPERTUARI

Bu konu tamamen antrenör kabiliyetini ve potansiyelini belirleyen bir gerçekliktir.

Sürekli olarak, bir futbol kültürümüzün olmadığını ve ‘’o anın gereklilikleri ile mücadele ettiğimizi’’ yazıyorum. Yani, anları planlamayı genelde 2. Sırada koyuyor var müsabakaları öyle oynuyoruz.

Bir futbol maçını izlerken, oyunun hakimiyetini, topa sahip olma oranı ile karıştırıyoruz.
Rakipten daha fazla oranda topa sahip olmak, sadece topla daha fazla zaman geçirmektir.

Birkaç gün önce oynanan Borissia Dortmund-Bayern Münih maçını izlerken,  yorumcu ‘’oyunun üstünlüğünden’’ bahsetti ve  ‘’sahada etkin bir şekilde futbol oynayan bir Bayern Münih görüyoruz’’ dedi.
Sonra bu cümle üzerine düşünmeye başladım.
Bu sefer, ben kendi kendime sordum.

‘’Etkin oynamak nedir?’’
Çok pozisyona girmek mi? Rakipten daha fazla gol atmak mı? Yoksa bir strateji için birden fazla taktiğinizin olması mı?
Aslına bakarsanız, sorduğum 3 soru da etkin oyunun getirileri olarak gözükmekte.

Ancak, stratejiyi sahaya yansıtmak için kullandığımız taktikler ve o taktiklerin uygulanabilirliği oyunun etkinliğini ve göze hoş gelme durumunu arttırmaktadır.
Stratejinin, müsabaka öncesinde, belli analizler sonucunda belirlendiğini hesaba katarsak ve taktiğinde stratejiyi gerçekleştirme yolları olduğu gerçeğini göz ardı etmezsek, OYUN REPERTUARI burada ortaya çıkacaktır.

Gerek alt, gerekse de üst yapılarda her takımın bir stratejisi vardır.
Kimisi, 1. bölgeden oyun kurma stratejisini belirler, kimisi kanatlardan hücum…

Diyelim ki, 1. Bölgeden oyun kurma stratejisini hedef kılmış 2 takım olsun.
Bu iki takımdan X takımı, oyun kurarken sadece ‘’kısa paslara’’ baş vuruyor olsun. Yani, sadece bu özellikleri var olmuş olsun.
Y takımı ise, gerektiğinde kısa, gerektiğinde orta mesafeli paslarla 1. Bölgeden oyun kurma stratejisini gerçekleştiriyor olsun.
Bu durumda Y takımının, ‘’rastlantısallığa’’ kalmadan, bilerek ve o anın getirdiği şartlara uygun hamleleri, taktiksel bir şekilde sahaya yansıttığını gördüğümüzde, deriz ki; ‘’oyun repertuarı’’ X takımından daha geniştir.
X takımı, baskı altındayken yaptığı kısa paslarla göze hoş gelen bir futbol sergiliyor gibi gözükebilir. Ancak, orta mesafeli paslarla alan geçişlerini yapması gerektiği anlarda bu hamleyi yapamıyorlarsa, kısıtlı bir oyun anlayışları vardır anlamına gelir.

Geçen günlerde oynanan, Bayer Leverkusen-Wolfsburg maçında da bu durum vardı. O maçlık çok iyi 2 strateji belirlemiş olan Wolfsburg takımı, Leverkusen takımını sahada atomlarına ayırdı.
%70 topa sahip olma oranı ile Leverkusen’in isabetli şut sayısı 1’di. Buna karşın 9 isabetli şut ile maçı bitiren Wolfsburg maçtan 4-1 galip ayrıldı.

Ancak biraz önce kullandığım cümleyi es geçmeyin.

Dedim ki, ‘’o maçlık çok iyi 2 stratejisi vardı Wolfsburg takımının’’
Birkaç paragraf önce, bir strateji için birkaç taktikten bahsederken, şimdi birkaç stratejiden bahsediyoruz.
Bu durum oyun repertuarı ile ilgili.

Wolfsburg takımı her maç için aynı performansı gösteremiyor elbette. Ama, o maçlık oyun repertuarları daha genişti.
Etkin oynuyormuş gibi gözüken Leverkusen vardı ama amaç için belirlediği hedefleri gerçekleştirebilen bir Wolfsburg vardı sahada.

Umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.

Ülkemizde, tek düze stratejiler izlemekten bunalmış insanları biliyorum. Zaten, oyun repertuarımızın gelişmemiş olması da, oyun kalitemizi ortaya koyuyor.
Tek stratejisi rakibi durdurmak olan bir takımın, sadece savunmayı 5’leyecek şekilde bir taktik belirlemesi de bir savunma stratejisi için uyguladığı bir taktiktir. Topa daha fazla sahip olmak istemesi de, bir savunma sistemi anlayışıdır.

Ama oyun repertuarının genişliğini, savunma hattını top rakibe geçtiğinde, rakibin ve topun konumuna göre hangi şekillerde, hangi oyuncularla, nasıl 5’lediği belirler.
Bu konu ile ilgili olarak ise, dün gece yine tekrarını izlediğim Atletico Madrid-Liverpool maçını örnek verebilir ve size tavsiye edebilirim. Savunma stratejisi için 3-4 taktik olduğunu net olarak göreceksiniz.

Çok detaylı ve uzun bir konu olan ‘’oyun repertuarı’’ antrenör yaratıcılığını, antrenörün analiz kabiliyetini gösterir.

Bu da, rakip hakkında bilgiler edinme ve önlem alma ile ilgilidir.
Oyun repertuarı ne kadar genişse bir takımın, yedi kenarlı üçgen yaratma durumu da o kadar vardır!

#KALİTELİFUTBOLEĞİTİMİ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum