Ahmet Özel

Ahmet Özel

Ahmet Özel

Yeni Nesil Futbol

25 Nisan 2020 - 18:44 - Güncelleme: 29 Mayıs 2020 - 00:00

Üniversite senelerimde almış olduğum tez konumundan kısa bir bölümü aktaracağım sizlere. İlerleyen dönemlerde ise tez konum olan 'Futbolda Orta Alan Oyuncuları' nı tüm muhtevası ile sizlerle paylaşacağım.

Günümüz futbolun da artık güçsüz takım yada kolay rakip kavramını söylemek çok zordur. Takımlar artık her an gelişim içindeler ve idman biliminden olası olduğu kadar faydalanmaktadırlar.

Kulüpler artık tam bir strateji savaşı içine girmişler ve mevki kavramını daha ciddiye almaya başlamışlardır. Alacakları oyuncuları artık oynadığı sistemlere ve o mevkinin özelliklerine göre almaktadırlar. Bende bundan yola çıkarak günümüz futbolunda orta alan oyuncuları ile ilgili yeteri kadar çalışma yapılmadığı ve bunların oynanan sistemlerdeki çalışma örneklerinin az oluşundan dolayı böyle bir çalışma ihtiyacı duydum.

Yaptığım çalışmada evvelki kaynaklarda yeteri kadar değinilmeyen orta saha oyuncularının ehemmiyeti, sistemlerdeki görevleri, çalışma örnekleri, oyun içindeki görev dağılımı gibi konular ile ilgili geniş bilgiler vermeye çalıştım.

Günümüz futbolun da orta sahanın ehemmiyeti bilhassa takımların güç kazanmasıyla ve artık güçsüz takım kavramının kalkmasıyla beraber daha çok ehemmiyet kazanmaya başlamıştır. başarısın da ve görev zorluğu bakımından en çok yük orta alan oyuncularına binmektedir. Zira oyun içerisinde orta alan oyuncuları takımın beyni görevini üstlenmektedirler ve hücum ve savunma oyuncuları arasındaki köprüyü sağlarlar.

Orta alan oyuncuları diğer mevki oyuncularına göre alan içinde daha çok koşmakta ve daha çok mücadele etmektedirler. Bu yüzden kulüpler transferlerinde ve oyuncu tercihlerinde daha kuvvetli ve daha diri oyuncuları seçenek etmektedirler.

Bende bu çalışmam da orta alan oyuncularının ehemmiyetimden, psikolojik, fiziksel özelliklerinden, yaratıcılık özelliğinden, sınıflandırılmalarından, sistemlerdeki görev dağılımlarından, sistemlere göre çalışma örneklerinden genişçe söz etmeye çalıştım.

Yazımın devamında futbolun tanımı, tarihsel gelişimi ve futbol terimleriyle tekrar sizlerle olacağım. Bir diğer yazıda görüşmek dileğiyle.

Ahmet ÖZEL

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum