Ahmet Özel

Ahmet Özel

Ahmet Özel

Koronavirüs spor camiasını nasıl etkiledi

29 Nisan 2020 - 01:26

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını yüzünden tüm ülkelerde neredeyse tüm spor organizasyonları ya iptal oldu ya da ertelendi. Ülkemizde de bu durum vaka sayıları arttıkça zorun bir hal aldı. Özellikle Fatih Terim’in müsabaka sonrası haykırışları ve ardından kısa bir süre sonra test sonuçlarının pozitif çıkması liglerin ertelenmesinde büyük rol oynadı.

Sosyal medyada ise bu olaylarla ilgili tam bir kaos ortamı yaşandı. Bazı taraftarlar liglerin ertelenmesinde çok geç kaldığını ifade ederek Fatih Terime destek verdi ve Türkiye Futbol Federasyonuna linç girişiminde bulundu. Fakat aradan çok geçmeden Fatih Terim’in testlerinin negatif çıkarak iyileşmesinin ardından ortam bu kez yine karıştı. Sosyal medya yine ikiye bölündü ve spor ahlakına yakışmayan yorumları okumak zorunda kaldık.

Yani kısaca ülkemizde koronavirüs spor camiasına hiç ama hiç iyi gelmedi. Özellikle benim merak ettiğim bu durumda amatör spor kulüpleri oldu. Profesyonel sporcular bu süreçte maddi anlamda çok fazla yıpranacağını düşünmüyorum fakat amatör branşlarla uğraşan kulüp ve sporcular eminim bu durumun tam tersini yaşamışlardır. Hatta bazı büyük kulüpler bile bu süreçte bünyesinde barındırmış olduğu amatör branşları kapatma kararı aldı. Yani o kadar büyük camialara amatör spor branşlarının ne kadar bir yükü olabilirdi ki? Bu soruyu kendime sormaktan geçemiyorum. Bu durumda da olan yine amatör spor kulübü ve sporcularına oldu. 

Ülkemizde maalesef amatör spor branşlarında sponsor olayı aşılmış değil. Her konuştuğumuzda kulüp yöneticileri maddi sıkıntılardan, sponsor bulmakta zorluk çektiklerinden bahsediyor. İkili ilişkiler sayesinde aldıkları maddi destek ile ayakta kaldıklarını belirtiyorlar. Yani üzerine birde koronavirüs vakası eklenince şuan ki durumlarını düşünmek bile istemiyorum. 

Umarım güzel ülkemde amatör spor branşları hem yazılı hem de görsel basında daha fazla yer bulur. Biz büyük bir ülke olduğumuzu aslında bu zor zamanlarda yine gösterdik. Koronavirüs salgınında insanlarımız devletimizin öncülüğünde ihtiyacı olan her vatandaşın yardımına koştu ve şu zamandan yapılabilecek her şeyin en iyisini yaptı. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza bile zor zamanında uçak göndererek ülkesine getirtti. Bunu yapan kaç ülke var?

Ben inanıyorum ki, alınacak doğru kararlar ile amatör sporlarının sorunu da en kısa sürede çözüme kavuşur ve sporcularımız sadece yarışmalara odaklanarak daha büyük başarılar elde etme imkanı bulur. Şimdilik yazacaklarım bu kadar. Bir diğer yazımda görüşmek üzere….

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum