Coronavirüs hakkında son dakika gelişmeleri
Yazı Detayı
20 Mart 2020 - Cuma 18:33
 
Futbolun Geleceği - Yunus Altay
Yunus Altay
 
 

Günümüz futbol ekolleri göz önünde bulundurulduğunda Türk Ekolü duygular ve önsezilerle oynanan, sert, mücadeleci bir oyundur.

Türkiye, tesis kaliteleri baz alındığında birçok Avrupa ülkesinin önüne geçmiştir. Fakat son yıllarda tesislere verilen önem, kaliteli futbolcu yetiştirmeye çalışan kulüplerimize verilmiyor.

Neden süper özelliklere sahip bir yıldızımız yok diye konuşuluyor. Aslına bakarsak potansiyeli yüksek futbolcularımız çok fazla, fakat görülmediği için körelip gidiyorlar.

Tesislerin en üst düzeyde olması, bize yıllık süreçte fazla ilerleme kaydettirmez. Yapmak için bir işi yapmak fırçayı suya batırıp boyamaya benzer bir duvarı. Diyeceğim o ki ; kaliteli tesislere sahip olmak, iyi sporcular yetiştirmek için yeterli değildir. İçeride verilen eğitimin de kaliteli olması gereklidir.

Bunun yanı sıra SCOUTING sorunu da göz ardı edilemez. Bu konuda bilinçsiz olunduğu gibi, yeterlilik düzeyi de aşılamamıştır. Kulüp başkanları ‘scouting’ in ne olduğunu bilmedikleri gibi, adından da bir haberler. Oyuncunun gelişimi, transfer gibi durumlarda bir scouting ekibine danışılsa, takım kalitesi ile beraber Türk Ekolü de inanılmaz derecede gelişecektir. Eğer tek sorun bütçe olarak görülüyorsa, illa kulüp içinde scouting ekibi oluşturmak gerekmiyor. İnternet üzerinden profesyonel destek almak mümkün. Örnek verecek olursak, WHYSCOUT. SCOUTİUM gibi sitelere başvurulabilir.

Eğer futbolu ve futbolcuyu geliştirmek istiyorsak yalnızca tesislere değil bu tarz oluşumlara destek verip yeterli yatırımları yapmalıyız. Ancak bu sayede bir değil birçok yıldız yetiştirebiliriz.

SCOUTİUM SCOUT

Yunus ALTAY

 
Etiketler: Yunus Altay, Futbolun Geleceği, Scoutium Scout, spordetay
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı