Reklam

Onlar Küçük, Koşturmayın! (Futbol)

Kaliteli Futbol Eğitimi kurucusu Kemal Fazıl Evcimik tarafından kaleme alınan 'Onlar Küçük, Koşturmayın' isimli yazı dizisi...

Onlar Küçük, Koşturmayın! (Futbol)
Editör: spordetay
01 Ağustos 2020 - 16:52

ONLAR KÜÇÜK - KOŞTURMAYIN

Yüzlerce kulüp var. Yüzlerce spor okulu var. Ancak harika top tekniğine sahip olan oyuncu/çocuk sayısı çok çok az. Bunun sebebi öğretim biçimlerinin hatalı olması.

Yapılan en büyük hatalardan birisi de, oyuncuların top ile ilişkilerinin yükselmesini sağlamak yerine, PERFORMANS beklentisinden ötürü fiziksel yüklenmelerin sıkça tercih edilmesidir.

Koordinasyon çalışmalarının, dayanıklılık çalışmalarından farkının fark edilmemesi ya da farkın ortadan kaldırılmasını sağlayacak antrenmanların planlanması oyuncular/çocuklar için yıkım oluyor.

13-15 yaş dönemlerindeki futbol sürecinde ise gereksiz ve zamanından önce gerçekleştirilen kondisyonel yüklemeler ve çabuk performans sevdası çocukların bitişine davetiye çıkarmaktadır.(İ.Topkaya)

14-15 yaşındaki çocukların topsuz koşulara maruz bırakıldığını görüyorum.
Yerlere serilen merdivenler, koyulan çemberler, engeller...

#KFE

Bunlar oyuncuların koordinasyonunu geliştirebilir. Ancak süresi ve şiddeti ayarlanmadığında iş dayanıklılığa giriyor. Bunun çok iyi ayırt edilmesi gerekir.

Yapılacak koordinasyon çalışmalarının çoğunun topla yapılması gerekmektedir. Bu sayede oyuncular, en kısa ve en etkin şekilde rakiplere karşı hamle yapabilirler.

Futbola özgü algı motor yeti, aslında bir futbolcunun topun ve rakibin durumuna göre top ile en uygun hareketi en kısa sürede seçip uygulayabilme yeterliliği demektir.
Geleceğe ilişkin “yıldız futbolcu” özelliği ve günümüz yıldız futbolcularını yıldız yapan üstünlükleri bu yetiye dayanır.

Bu yetinin yeteneğe dönüşmesi ve beceriye ilişkin kullanılabilir olması 8-9 ve 10-11 yaşlarda konu ile ilgili alınacak eğitime bağlıdır. İyi futbolcuyu belirleyen asla kondisyonel özellikler değil koordinatif ve algı motor gelişim özellikleridir. (İ.Topkaya)

ANTRENMAN ISINMALARININ TOPSUZ YAPILMAMASI TEMENNİSİ İLE...

Kaliteli Futbol Eğitimi
facebook.com/pg/kalitelifutbolegitimi
Kemal Fazıl Evcimik

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum