spordetay, spor, spor haberleri, maç özetleri, ligtv, fenerbahçe, galatasaray, beşiktaş, trabzonspor, bedava maç,
Haber Detayı
19 Nisan 2019 - Cuma 15:28
 
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun üçüncü etabı tamamlandı
55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 122.6 kilometrelik Çanakkale-Edremit etabını Quick Step Takımı’ndan FabioJakobsen 2 saat 50 dakika 12 saniye ile kazandı..
GÜNDEM Haberi
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun üçüncü etabı tamamlandı

 

 DAMALI BAYRAK KALKAR KALKMAZ ATAKLAR BAŞLADI

 

Start noktası bugüne kadar Tur’da görülmeyen bir kalabalıkta idi. Türk bayrakları ile tezahüratlar yapan sporseverler bisikletçilere büyük moral kaynağı oldu. Güneşli ancak soğuk havada cereyan eden TUR 11.39’da 117 sporcu ile resmi startını aldı.

 

AHMET VE FERİTCAN HEMEN KOPTU

 

Günün ilk atak yapan sporcusu Ahmet Örken oldu.  Türk Milli Takımı’ndan koşan Ahmet’e daha sonra beş sporcu daha katıldı. Ve ilk kaçış grubu oluştu. BBH-Burgos Bh Takımı’ndan Victor Langellotti, EUS-EuskadiBasque Country- Murias Takımı’ndan UrkolBerradeFernandez, NSK-NeriSottoli Selle ItaliaKtm Takımı’ndan Umberto Marengo, SVB- SportVlaanderan Takımı’ndan Lindsay De Vylder, Türk Milli Takımı’ndan FeritcanŞamlı’da ilk prim kapısına doğru pedal basmaya başladı. Fark bu esnada önce 3 dakika 10 saniyeye çıktıysada daha sonra 2 dakika sularına indi.

 

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ MAYO’SUNU FERİTCAN GİYMEYE DEVAM EDİYOR

 

20.9’uncu kilometrede etabın ilk prim kapısı geçildi. Altılı grup içinde iyi yer tutan Ahmet Örken ve Feritcan Şamlı ilk iki sırayı alırken, üçüncülüğü bu Mayoyu Tur’un başından beri kovalayıp ortak olmaya çalışan SVB-SportVlaanderan Takımı’ndan Lindsay De Vylder üçüncülüğü elde etti. Bu sonuca göre Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı yarın koşulacak Balıkesir- Bursa etabında da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sponsorluğundaki Beyaz Mayoyu taşımaya hak kazandı. Prim kapısından sonra Ana Grup (Peloton) ile kaçış gurubu arasındaki yeni zaman farkı 2 dakika 25 saniye olarak verildi. Grup ikinci prim olan Sprint kapısına doğru pedal basmaya başladı.

 

KARAYOLLARINA TAM NOT

 

TUR’un bugüne kadar olan bölümünde büyük bir özveri ve canla-başla çalışan Karayolları, sabahın ilk Işık’larından itibaren asfaltta bisikletçilerin etkilenmemesi için en küçük taş parçalarını gerek elleriyle, gerekse iş makinalarıyla tertemiz yaparak sporcuların rahat pedal çevirmelerini sağladı.

 

JANDARMA VE GÜVENLİK GÜÇLERİDE UNUTULMADI

 

Yine TUR’un başından bu yana sporcu ve kafilelerin güvenli bir yarış yapabilmeleri adına başta Jandarma, polis ve diğer kolluk kuvvetleride en küçük bir taşkınlık çıkmaması için büyük çaba gösterdiler.

 

KAZDAĞLARI’INDA YENİDEN BULUŞULDU

 

50 yıl önce Marmara, sonra da Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun parkuru arasında yer alan Marmara Bölgesi’nin ünlü Kazdağları bu kez 55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’una yeniden ev sahipliği yaptı. Yine o kıvrımlı ve keskin virajlı, iniş- çıkışlarla dolu yol TUR’da bulunan eski sporcuları seneler öncesine götürdü.

 

SPRINT PRİMİNİ DE VYLDER KAZANDI

 

Etabın 42.8’inci kilometresinde gerçekleşen Salcano sponsorluğundaki sprint primini SVB- SportVlaanderan Takımı’ndan Lindsay De Vylder kazandı. İkinci sırayı NSK-NeriSottoli Selle ItaliaKtm Takım’dan Umberto Marengo, üçüncülüğü BBH- Burgos Bh Takımı’ndan VİctorLangelotti elde etti.

 

AHMET GRUPTAN ÇIKTI

 

Etabın bir saat içinde kat ettikleri mesafe saatte 42.5 kilometre olarak verildi. Düz fakat rüzgarlı parkur için bu hız gerçekten mükemmeldi. Türk Milli Takımı’ndan Ahmet’in Örken gruptan düşünce 5 sporcunun, ana grupla zaman farkı biraz daha eridi. Yeni süre 1 dakika 45 saniye olarak anons edildi.

 

TIRMANIŞ PRİMİ MARENGO’NUN

 

Finişe 45.8 kilometre TurkishAirlines sponsorluğunda gerçekleşen tırmanış primini NSK-NeriSottoli Selle ItaliaKtmTakımı’ndan  UmbertoMarengo kazandı. İkinciliği SVB- SportVlaanderan Takımı’ndan Lindsay De Vylder, üçüncülüğü ise BBH-Burgos Bh Takımı’ndan Victor Langelotti elde etti. Son 22 kilometrede durum şu idi. Önde 5 sporcu, arkalarında Peloton( Ana Grup). Zamandaki 1 dakika 19 saniye.

 

HALK SOKAKLARDA

 

Etabın sonlarına yaklaşılırken, Altınoluk, Güre, Çamlıbel, Akçay ve Zeytinli’de halkın büyük ilgisi vardı. Sporcular alkış yağmuru altında finişe doğru geldiler.

 

Finişe 10 kilometre kala kaçış grubu ile ana grup birleşti. Şimdi yeni hedef finiş ve etabı kimin kazanacağına çevrilmişti.

 

SON 500 METREDE ATAKLAR BAŞLADI

 

Finişin neredeyse başına kadar grup toplu geldi. Sam Bennett yine grubun içinde idi. Ancak bu kez çizgiyi Quick Step Takımı’ndan FabioJakobsen etabı kazanmayı başardı. Bora Hansgrohe Takımı’ndan Sam Bennett  ikinci, Dimension Data Takımı’ndan Mark Cavendish üçüncü oldu.

 

Kaynak: (spor haberleri) - Spor Haberleri Editör: ENES GÖK
Etiketler: Cumhurbaşkanlığı, Türkiye, Bisiklet, Turu’nun, üçüncü, etabı, tamamlandı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı