Coronavirüs hakkında son dakika gelişmeleri
Haber Detayı
28 Şubat 2020 - Cuma 02:10
 
Beyzbol Nedir?
Ülkemizde de büyük bir ivme yakalayan Beyzbol branşı hakkında bilmeniz gereken temel kavramlar ve oyun kuralları hakkında bilmeniz gereken bilgileri sizler için bir araya getirmeye çalıştık.
GÜNDEM Haberi
Beyzbol Nedir?

Ülkemizde de büyük bir ivme yakalayan Beyzbol branşı hakkında bilmeniz gereken temel kavramlar ve oyun kuralları hakkında bilmeniz gereken bilgileri sizler için bir araya getirmeye çalıştık.Beyzbol 9 kişiden oluşan iki takım arasında oynanan bir oyundur. Beyzbol taktik olarak defansa dayalı bir oyundur. Şöyle ki; bir takım atak pozisyonundayken sahada bir vurucu (the batter), karşı takımda birisi atıcı (pitcher) geri kalanı ise kaleci ve dış saha oyuncuları olmak üzere 9 kişi den oluşur. Bu nedenle oyun defansa dayalıdır.
Oyun defansa dayalı olmasına rağmen oyunda en fazla atak yapan takım yani en fazla koşu yapıp sayı kazanan takım oyunu kazanır.
Beyzbol’da oyuncu dağılımı nasıldır?
Beyzbol’da iki takım olduğunu ve bu takımlarda 9 kişi olduğunu söylemiştik. Oyunda bir takım defans yaparken bir takım da atak yapar. Sahada defans yapan takımdan 9 kişi bulunurken, atak
yapan takımdan sadece bir kişi bulunur. Atak yapan takımda sahada bulunan kişi vurucu (the batter)’dur.  Resimde kırmızı kutuda V harfi ile gösterilmiştir.
Defans yapan takımda ise 9 kişi mevcuttur. Defans yapan takımda en önemli adam atıcı (pitcher)’dır. Diğer oyuncuların dağılımı  ise aşağıda ki gibidir. (burada alttaki resme göre defans oyuncularını yerleri ve görevleri belirtilmiştir.)
saha
Defans yapan takımdaki 9 oyuncu sırasıyla şunlardır.
1) Atıcı
2) Tutucu
3) Birinci Kaleci
4) İkinci Kaleci
5) Üçüncü Kaleci
6) Dördüncü Kaleci (Kısa mesafe kesici adını da alır)
7) Sol dış saha oyuncusu
8) Orta dış saha oyuncusu
9) Sağ dış saha oyuncusu
Bu oyuncuların dışında sahada atak yapan takımın kale koçları yer alır. bunlar resimde kırmızı ile gösterilen ve KK kısaltmasına sahip simgelerdir. Bu adamların görevleri atak halinde koşu yapan kişileri gerektiğinde yönlendirmektir.
Resim de yeşille gösterilen yerler ise hakemlerin yerleridir. Resimde görülen vurucu tutucu (2 nolu oyuncu) ve hakemin yer aldığı büyük dairenin sağ ve solunda ise iki adet küçük yuvarlar mevcuttur. Bu yuvarlaklar ise 1. vurucudan sonra sırası gelecek 2. vurucunun durabileceği yerlerdir. Genel olarak bir Beyzbol sahasındaki oyuncu dağılımı bundan ibarettir.
Beyzbol sahasındaki temel kavramlar.
Bir Beyzbol sahasındaki noktalar temel olarak 4 tanedir.
Bunlar:
Home Base
1. Base
2. Base
3. Base

Erhan SAKA

Türkiye Ragbi Federasyonu

Kaynak: (spor haberleri) - Spor Haberleri Editör: Ayşe ÖZEL
Etiketler: beyzbol nedir, beyzbol tanımı, beyzbol,
Yorumlar
Haber Yazılımı