Genç Yetenek Kızılaslan Diyarbakır'ın gururu oldu

Diyarbakır’ın genç yeteneklerinden milli karateci Sena Kızılaslan, A Milli takımda yer alacağı günlerin hayalini kuruyor.

Genç Yetenek Kızılaslan Diyarbakır'ın gururu oldu
Editör: spordetay
04 Eylül 2020 - 06:13
Diyarbakır’ın genç yeteneklerinden milli karateci Sena Kızılaslan, A Milli takımda yer alacağı günlerin hayalini kuruyor.

RÖPORTAJ: MURAT İLTERGeçen yıl Diyarbakır'da yapılan Türkiye Ümit Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası'nda ümit kadınlar 54 kiloda şampiyon olan Sena Kızılaslan, önce Bağlar ilçesinin, ardından Diyarbakır'ın, daha sonra da tüm Türkiye'nin Karate'deki gururu oldu. Elde ettiği Türkiye Şampiyonluğundan sonra Milli takım seçmelerini de kazanan Sena, Diyarbakır'ın Karate'de Milli olan ilk sporcusu olma onurunu yaşadı.

Milli Sporcu olan Sena, Türkiye Karate Milli Takımı ile ilk olarak Kuzey Makedonya'da yapılan Balkan şampiyonasında Türkiye Milli takımının başarısı için mücadele etti. 2004 doğumlu Sena Kızılaslan, fazla kilosu ve hiperaktifliği sayesinde Karate branşı ile tanıştı. Kısa bir sürede 35 kiloya kadar inen Sena, hiperaktif yapısı ile başarılı sonuçlar almaya başladı. Yıldızlar kategorisinde gelen Türkiye üçüncülükleri, şampiyonluğun habercisi gibiydi. 

Zorlu yollardan geçtik 

10 yaşında hiperakif olduğu için ailesi tarafından Karate branşına yönlendirildiğini söyleyen Sena Kızılaslan, ''3 aylık sporcuyken Bölge maçlarına gittim ve orada üçüncü olarak ilk derecemi aldım. Bunun öncesinde ailemin benden hiç ümidi yoktu.  Ayşe Meryem Yazar hocamızın sayesinde Bölge maçlarında ilk derecemi elde ettim. Sonrasında sürekli hedef büyüttüm.  İlk hedefim bölge şampiyonasıydı, oradan Avrupa'ya gidebilmeyi nasip etti Rabbim. Diyarbakır'ın Karate'deki ilk B Milli olarak Avrupa'ya giden ilk sporcusuyum. Kolay olmadı elbette. Zorlu yollardan geçtik. her zorlu yolların sonunda güzel biten şeylerde vardır. İnşallah daha güzel yerlere gelirim'' diye konuştu.Hedef A Milli takım forması 

Kata yapmasına rağmen aslında Kumiteci olduğunu söyleyen Sena, ''İlk Türkiye derecemi 2017 yılında Yıldızlarda Türkiye Şampiyonluğu ile elde ettim. 2018'de de üçüncülüğümü aldım. 2019'da kendi şehrimde Türkiye Şampiyonası düzenlendi. Okulumun da büyük desteği oldu. Diyarbakır'da Türkiye Şampiyonu oldum. Sonra Milli takım seçmelerine gittim. Seçmelerde ortam çok farklıydı. Gerçekten de ortam insanı etkiliyor. Büyük bir heyecan vardı. Zaten heyecansız bu iş olmaz. Heyecan sizi harekete geçiren faktördür. Bunlara rağmen tüm rakiplerimi yenerek Milli formaya ulaştım.

Umutsuzluğa kapılmamak gerekiyor. Umutsuz olduğunuzda maç elden gidiyor. 'Yapacağım' diyeceksin, ama bu 'Yapacağım' demek 'Benden başka iyi yok' şeklinde olmamalı. Bundan sonraki hedefim inşallah A Milli takımda yer almak. Şu anda Olimpiyatlara yaşım tutmuyor ama gelecekte elbette ki her sporcunun olduğu gibi benimde hayalim ülkemi Olimpiyatlarda temsil etmek'' şeklinde konuştu. 

Herkes mutlaka spor yapmalı 

Sporun insan sağlığı için son derece faydalı olduğuna vurgu yapan Sena, ''Buradan herkesi öncelikle her hangi bir spora yönlenmelerini tavsiye ediyorum. Ayrıca bu vücudun dengesi için de gerekli. Karate bir savunma sporu. Özellikle kızlar için kendilerini savunmaları açısından önemli. Ayrıca erkeklerden 'Bu kız karateci ona fazla yaklaşmayalım' diye sözler duyuyorum. Bu nedenle kızların kendilerini güvenli hissedebilmeleri için de karate sporuyla uğraşmaları yaralı. Bizlere çalışmalarımızda maddi ve Manevi olarak destekleri esirgemeyen Diyarbakır Bağlar Belediye Başkanımız Hüseyin Beyoğlu'na ve Bağlar Belediyespor Kulüp başkanımız Ferit Tutşi 'ye sonsuz teşekkür ederim'' dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum