Reklam

Futbol'da Kondisyon Antrenmanları

Kaliteli Futbol Eğitimi kurucusu Kemal Fazıl Evcimik tarafından kaleme alınan 'Futbolda Kondisyon Antrenmanları' yazı dizisi...

Futbol'da Kondisyon Antrenmanları
Editör: spordetay
09 Temmuz 2020 - 23:31

KONDİSYON ANTRENMANLARI

Futbolda motorik becerilerin ağırlıklarına ilişkin ortalama dağılımları yüzdesel olarak şu şekilde sunabiliriz.

Dayanıklılık : 30
Kuvvet : 15
Sürat : 25
Çeviklik : 10
Koordinasyon : 10
Esneklik : 10

Hal böyle olunca aslında antrenman planlamasında bir çok hata yaptığımızı görüyoruz. Çünkü sürekli, tüm takıma aynı antrenman programını uyguluyoruz. Tüm takıma, aynı sürat antrenmanını, tüm takıma aynı dayanıklılık ya da kuvvet antrenmanını uyguluyoruz.

Unuttuğumuz bir konu var;

Oynanan pozisyon veya sporcunun bireysel özellikleri de kondisyon çalışmalarında dikkate alınması gereken bir başka husustur. Örneğin futbolda, bir forvet için sürat gelişimi öne çıkarken, orta saha oyuncularında sürat ve dayanıklılık, kalecilerde çeviklik ve esneklik, savunma oyuncularında ise dayanıklılık, sürat, çeviklik ve kuvvet dengesi öne çıkmaktadır. Dolayısı ile söz konusu pozisyonlar için bu doğrultuda ekstra bir kondisyonel çalışma daha uygun karşılanabilir.

Kondisyon çalışmalarının merkezinde motorik özelliklerin geliştirilmesi yatar. Bu çalışmalara temel olan söz konusu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Dayanıklılık
2-Kuvvet
3-Sürat
4-Hareketlilik (çeviklik/çabukluk/esneklik)
5-Koordinasyon (Denge/beceri)

Topla çabukluk ve koordinasyon antrenmanına örnek bir video için linki tıklayınız..Daha fazla video için KANALA ABONE olunuz..

https://www.youtube.com/watch?v=RpWw3PfotMg&t

Kaliteli Futbol Eğitimi
Kemal Fazıl Evcimik

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum