Reklam

Futbol'da Görsel Antrenman - 2020

Kaliteli Futbol Eğitimi kurucusu Kemal Fazıl Evcimik tarafından kaleme alınan 'Futbol'da Görsel Antrenman' isimli yazı dizisi...

Futbol'da Görsel Antrenman - 2020
Editör: spordetay
01 Ağustos 2020 - 16:49

FUTBOL EĞİTİMİNDE ''GÖRSEL ANTRENMAN''

Her hafta mutlaka 1 (bir) kez görsel antrenman yaptırmanız çok faydalı olacaktır.. Bunun çok büyük faydalarını göreceksiniz.. Antrenmanlardan önce de görsel antrenman yaptırıp , antrenmanlara hazırlık yapmanız etkili bir öğrenmeye zemin hazırlayacaktır..

Bir çoğumuzun düşüncesine göre, amatör takımlarda , görsel antrenman yapılabilecek bina ya da ekipman olmayabilir.. Ancak , bunun için imkan yaratabileceğinizi ve sınırları zorlayabileceğinizi lütfen unutmayın..

#KFE

1 bilgisayar - 1 HDMI kablosu - 1 TV - 15-20 adet sandalye ve 1 prizin olduğu her ortamda bunu yapabileceğinizi aklınızdan çıkartmayın..

Kendimden örnek verecek olursam ; oyuncularımı kafelere götürdüğümü bilirim.. Ya da onlardan aldığım USB belleklere aktardığım görsellerin onlar tarafından izlendiğine emin olduğum zamanları hatırlarım.

Amaç , kendi oyun felsefenize yatkın uluslararası takımların maç görüntülerine ulaşıp , onları izleyip , onlardan belli sürelerde klipler hazırlamak ve oyunculara bunları sunmaktır ve bu size harika şeyler katacaktır..

Görsel antrenmanlarda hangi görüntülerden faydalandım ?

*Oyun felsefemin benzer olduğu dünya çapındaki takımların görüntülerinden faydalandım.. Aslında bu görüntüler , oyuncularda ''HAYAL KURMA ve BAŞARABİLİRİM'' olgularını ortaya çıkarttı..

Bu hayal kurma ve başarabilirim olguları işimizi çok daha kolaylaştırdı.. Oyuncularımın bir şeyleri öğrenme sürelerinde gözle görülür kısalmalar meydana geldi.. Saha içinde dakikalar ve enerji harcayarak anlatacağım konuları , ekran önünde daha KALICI şekilde anlatma fırsatı buldum.. Bu hem benim hem de oyuncularım açısından daha etkin oldu her zaman..

#KALİTELİFUTBOLEĞİTİMİ

Bize getirileri şunlar oldu :

*Daha kısa sürede bir çok detay oyunculara aktarıldı
*Oyuncuların daha kısa sürede bir çok konuyu öğrendiği görüldü
*Sahadaki işleyişini gözle görülür şekilde değiştiği ve geliştiği gözlemlendi
*Oyuncuların , antrenöre karşı olan bakış açısı değişti
*Oyuncular , kendilerini üst düzey oyuncularla kıyaslama fırsatını bulu

vb. bir çok maddeyi buraya ekleyebiliriz..

En etkili öğrenme metodlarından birisi olan görsel öğrenme yöntemi , beraberinde saha da uygulama ile pekiştirildiğinde ortaya DENEME - YANILMA yoluyla öğrenmeyi ortaya çıkaracaktır ki bu daha da önemlidir..

Sonuç olarak ;

MUTLAKA HER HAFTA EN AZ 1 KEZ görsel antrenman planı hazırlayın.. Çok büyük faydasını göreceksiniz..

Kaliteli Futbol Eğitimi
facebook.com/pg/kalitelifutbolegitimi
Kemal Fazıl Evcimik

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum