Reklam

Futbol'da Erken Yaşta Profesyonel Olmak

Kaliteli Futbol Eğitimi kurucusu Kemal Fazıl Evcimik tarafından kaleme alınan 'Futbol'da Erken Yaşta Profesyonel Olmak' isimli yazı dizisi...

Futbol'da Erken Yaşta Profesyonel Olmak
Editör: spordetay
29 Temmuz 2020 - 14:13

16 YAŞA KADAR..!

Günümüzde, 16 yaşındaki çocukların profesyonel takıma alınmaları herkesi sevince boğuyor. Bence de harika bir durum.

Ancak,

Taktiksel çalışmaların, A takım seviyesinde bile yeterli sayıda ve düzeyde yapılmadığını düşünürsek ve yapılanın da ''KARA DÜZEN'' olarak yapıldığını ele alırsak ki, bunun böyle yapıldığını Süper Lig'imizde görüyoruz.

Bundan dolayı, taktiksel varyasyonlar pek ortaya çıkmıyor. Bir takım aynı atağı tekrar tekrar gerçekleştirmiyor. Bunun sebebi, A takımlarda bile fiziksel kapasitenin öneminin, taktiksel yetiye yeğlenmesi olarak düşünülebilir.

Peki ya 16 yaşında A takıma göz kırpan bir çocuğun, mevcut futbol eğitimini, TAKTİKSEL eğitim eksiklikleri ile 16 yaşına kadar aldığını düşünürsek, A Takımda neler yapabileceğini aklımıza getiriyor muyuz hiç ?

15 yaşına gelmiş, Elit Akademi ligi oyuncularının bile savunma prensiplerini bilmediğini, milli takımlara seçilenlerin bile top rakibe geçtiğinde alacağı pozisyonu bilmediğini görüyorum. 15 yaşında profesyonel takım alt yapısında yer alan ve yıllardır profesyonel takım alt yapılarında eğitim almış çocukların, pasın şiddetini, yönünü, zamanını ayarlayamadığını ya da rakibe sırtı dönük top almaya çalışan bir merkez forvetin, rakipten nasıl kurtulması gerektiğini bilmediğini görüyorum..

Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

Savunma bloğunun hareketliliği,
Orta sahaların topsuz, alan yaratacak koşuları,
Merkez forvetin koridor bulması,
Defansif orta sahanın topla dönüşü,
Kalecinin oyun kurması

gibi konularda çok çok eksikliğimiz var...

#KALİTELİFUTBOLEĞİTİMİ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum