Reklam

Futbol'da antrenörün takım üzerindeki etkisi

Kaliteli Futbol Eğitimi kurucusu Kemal Fazıl Evcimik tarafından kaleme alınan 'Bir Antrenörün Takım Üzerindeki Etkisi' yazı dizisi...

Futbol'da antrenörün takım üzerindeki etkisi
Editör: spordetay
09 Temmuz 2020 - 23:39

BİR ANTRENÖRÜN TAKIM ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Yıllarca Arsene Wenger ile başarılar yakalayan Arsenal, son yıllarda can sıkıcı sonuçları can sıkıcı bir oyunla alıyordu. Kendi oyun felsefesine yakışmayan antrenörlerle ''futbol severleri'' kahreden Arsenal, Pep'in yardımcılığını yapıp şimdilerde Arsenal'in menajerliğini yapan Arteta ile harika bir futbol oynuyor.

3 haftadır dakikaların nasıl geçtiğini anlamadığım maçlara maruz kalıyorum.
Maçları izlerken de ülkemiz ile kıyaslıyorum.


Aradaki en önemli iki fark şunlar;

1-Koşular
2-Pas şiddeti

Arsenalli futbolcular 2. bölgede topa sahip olduklarında kenarda 2 oyuncu mutlaka koşu yolu bulmak için çevre kontrolü yapıyorlar. Orta alanda topa sahip olan oyuncu, rakibi geçip ya da dripling yapıp #boşalan bulduğu anda, kenar oyuncuları muhakkak koşu gösteriyorlar.

Bu koşular da karşılıksız kalmıyor.
Öndeki 3'lünün önüne derinlemesine atılan paslar harika atakların oluşumunu sağlıyor.

Pas şiddeti konusuna gelirsek,

Ülkemizdeki temposuzluğun en büyük sebebi bu. ARSENAL oyuncularının attığı paslar ve bu pasların şiddeti ile yönleri temponun yüksek olmasını sağlıyor.

Kimi zaman dar alanda rakibi mahveden kısa paslaşmalarda bile pas şiddeti yüksek oluyor. Ki bu sayede atak yönü çevirebilecek bir boşluk yakalıyorlar.

10 metrelik ya da 30 metrelik pasların şiddetlerini hesaba katmıyorum bile.
Kalecilerinin attığı paslardan tutun da, dar alanda 3 metrelik mesafede atılan pasların şiddeti bile ülkemize göre çok fazla.MUAZZAM bir ilk yarı izledim.
İkinci yarıyı tavsiye ederim.

Şu an izleyemeyip, yarın maçın tekrarını izlemek isteyenler, yorum kısmına ''izlemek istiyorum'' yazarsa link gönderebilirim.

Kaliteli Futbol Eğitimi
facebook.com/kalitelifutbolegitimi
Kemal Fazıl Evcimik

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum