Futbol'da 1-5-3-2 Savunma Anlayışı

Kaliteli Futbol Eğitimi kurucusu Kemal Fazıl Evcimik tarafından kaleme alınan "Futbol'da 1-5-3-2 Savunma İsimli" isimli yazı dizisi..

Futbol'da 1-5-3-2 Savunma Anlayışı
Editör: spordetay
09 Eylül 2020 - 13:08 - Güncelleme: 09 Eylül 2020 - 13:13

Geçen gün oynanan Wolwerhampton-Arsenal maçının, Pep'in yardımcılığını yapan Arteta ile Pep arasında bir oyun anlayışı düeti olmuş mu diye merak ettiğimden tekrarını izliyorum.

Ancak maçı 2-0 kaybeden Wolwes takımının ilk yarıda yaptığı güzel savunmayı sizlere anlatmak istiyorum.

Yine savunma stratejileri konuşmuş sahada.

Son dönemde ORTA ALANI hiç olmadığı kadar etkin kullanan Arsenal karşısında Wolves takımı, orta alanda 2 ve 3 lü bloklarla Arsenal takımını kenarlara yönlendiriyor ve aynı zamanda derin pas atmalarını engelliyorlar.

Arkada 1 blok içinde 5 kişilik bir defans çizgisi de kuruluyor her Arsenal atağında.

Bu 5'li defans çizgisi sahayı enlemesine harika şekilde parselleyerek Arsenal kenar oyuncularına pek şans tanımıyorlar.

İki Arsenal stoperi top aldığında 3. bölgede alan savunmasını uygulayan Wolves, Arsenal savunmacılarının kullandığı topu, bek oyuncularına atmalarını sağlıyor.

Bu sayede, sahayı enlemesine elinde bulunduran 5'li savunma ile bir anda baskı yapıp Arsenal ataklarını dk. 20'ye kadar çok güzel şekilde savuşturuyorlar.

Görüntüde, taralı alana giren dripling yapan oyuncu, bir anda tuzağa düştüğünü anlayıp, ya savunma arkasına yüksek pas atıyor ya da geri dönmek zorunda kalıyor.

#KFE

Demem o ki,

Yine bu haftayı Süper denen ligi izleyerek geçirdik. Yine kağıtlar boş kaldı. Yine bir sonraki hafta sonu için Premier Lig ve Bundesliga için yemin içtik.

Bu arada, Wolves takımının yaptığı savunmayı, Arsenal takımının oyun içi hareketliliğini izlemenizi öneririm. Elinizde kağıt kalem olsun mutlaka.

Not: 12-13 yaşından itibaren bu savunma taktiklerini oyunculara izlettirebilirsiniz. Mükemmel detaylar var içinde.
Bu yazının tüm hakları Kemal Fazıl Evcimik'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum