Avrupa Karate Şampiyonasına koronavirüs engeli

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de tertip edecek 55. Büyükler Avrupa Karate Şampiyonası ‘Koronavirüs’ sebebiyle alınan tedbiler dahilinde iptal edildi.

Avrupa Karate Şampiyonasına koronavirüs engeli
Editör: spordetay
26 Nisan 2020 - 04:45
Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de tertip edecek 55. Büyükler Avrupa Karate Şampiyonası ‘Koronavirüs’ sebebiyle alınan tedbiler dahilinde iptal edildi. Avrupa Karate Federasyonu (EKF), evrensel bir mesele haline gelen ‘Yeni Tip Koronavirüs’ salgını hasebiyle bir müddettir gündemde olan 55. Büyükler Avrupa Karate Şampiyonası’nın iptal edildiğini izah etti.

EKF’nin web sitesinden yapılan izahta, “Büyük bir sıhhat meselesi haline gelen Koronavirüs salgını hasebiyle iptal edilen bir hayli organizasyon arasında 55. Büyükler Avrupa Karate Şampiyonası’nı da ilave ettik. Azerbaycan hükümetinin almış olduğu fevkalade önlemler kapsamında Azerbaycan Karate Federasyonu ile yürüttüğümüz iletişim neticesinde müsabakaya katılacak sporcuların, yetkililerin ve seyircilerin sağlığını savunmak yerine böyle bir karar aldık” ifadeleri bulundu.

25-29 Mart tarihleri arasında yapılması tasarılanan ve Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na kota puanı verecek organizasyonun iptal edilmesinin hemen peşinden 2019’da İspanya’nın Guadalajara şehrinde örgütleyen 54. Büyükler Avrupa Karate Şampiyonası’ndaki puanlarının değerlendirmeye alındığı belirtildi.

EKF ayrı olarak, organizasyonun yapılacağı yeni tarihi ise ilerleyen günlerde izah edeceğini vurguladı.

YURT İÇİ FAALİYETLER DE DURDURULDU

Türkiye Karate Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ‘Yeni Tip Koronavirüs’ salgını nedeniyle almış olduğu tebdirler ve yayımlamış olduğu genelge kapsamında, 13 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Nisan ayı sonuna kadar olan tüm faaliyetlerinin durdurulduğunu izah etti.

TOKYO 2020 KOTA TAKVİMİ DEĞİŞTİ

Dünya Karate Federasyonu (WKF), 13-15 Mart tarihlerinde Fas’ın Rabat şehrinde yapılması tasarılanan Karate 1 Premier Lig’in bu sezonki dördüncü etabını iptal etmesinin hemen peşinden yaptığı izahta, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları kota takviminde farklık olacağını izah etmişti.

17-19 Nisan tarihleri arasında yapılacak Karate 1 Premier Lig’in Madrid etabının kota müsabakası olarak değerlendirileceğini vurgulayan WKF, 32 sporcunun kota alacağı ve 6 Nisan’da izah etmesi tasarılanan Tokyo 2020 Olimpik puanlamasının da ileri bir tarihe alınacağını izah etti.

24 sporcunun daha Tokyo 2020’ye kota alacağı ve 8-10 Mayıs tarihleri arasında Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak Kalifikasyon Turnuvası konusunda ise ters istikamette daha bir alınmadı.

TOKYO 2020 İÇİN GÖZLER WKF’DE

2020 Nisan başı itibarıyla Tokyo 2020 puanlamasında beş sporcusu ilk beş içerisinde yer alan Türkiye, gözünü Dünya Karate Federasyonu’na çevirdi.

Tokyo 2020 kota müsabakaları arasında katılan ve 17-19 Nisan’da yapılacak Karate 1 Premier Lig’in Madrid etabının olası bir iptal kararı sonrası sekiz daldan beşinde Tokyo 2020 vizesi almayı muvaffak olacak Türkiye, 8-10 Mayıs’ta Fransa’da yapılacak Kalifikasyon Turnuvası’na da üç dalda sporcu gönderecek. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum