Yazı Detayı
12 Kasım 2017 - Pazar 21:21
 
Yabancı Futbolcu Sınırlaması
Metin Antepüzümü
 
 

Son zamanlarda hem kulüplerimizin hem de milli takımın başarısızlıkları Türk futbolu hakkında tartışmalara neden oldu. Bu tartışmaların arasına şüphesiz ki milli takım kamplarında yaşanan sorunlar da eklenebilir. Tüm bu problemler ışığında Türk futbolu nasıl başarılar yakalayabilir konusunu tartışmak gerekir.

Ülkemizde başarısızlıklar tartışılırken ve çözüm aranırken nedense sorunun kökenine eğilmek yerine geçici çözümlere odaklanılır. Gündemin en önemli konusu olan yabancı sınırı konusu Türk futbolunun yarınlarda başarı olarak yok olacağı Milli Takıma sporcu yetiştiremeyeceğimiz bir duruma dönüşebilir.

Kalıcı çözümler için siyasi irade, taraftar ve ekonomik destek büyük önem taşımaktadır. Sporun kimin organize ettiği, kimin yönettiği bu anlamda Futbolun başarılara ulaşmasında alt yapı çalışmalarının, alt yapı tesislerimize modern futbol dünyasında kullanılan her türlü teknolojik donanıma sahip olunmuş, spor laborantımız kurulmuş, sadece futbol öğretmenin yanı sıra gençlere ahlaklı birer sporcu olmaları için gereken eğitimi veriyor ve A takım sporcularınızdan örnek olma konusunda gereken desteği alıyorsanız, sporun bağlı olduğu Bakanlık yetişmiş teknik eleman konusunda destek veriyor ise başarıyı yakalamak mümkündür. Alt yapıdan sporcu yetiştirmek, A takıma sürekli olarak destekleyici, motive edici olarak kadroya almak Milli sporcu sayımızı arttıracak ve alt yapıdaki futbolculara oyun tecrübesi anlamında başarı kazanılacaktır.

Daha derinlere inildiğinde okul sporlarında sporcu seçimi, Beden Eğitimi Öğretmenlerinin Sporcu seçiminde öğrenciyi keşfetmesi, spor kulüplerine yönlendirme yaparak koordineli bir şekilde çalışmaların sürdürebilmesi alt yapıya hazırlık aşamasında değerlerin artması için Devlet destekli büyük projelerin yapılması gerekmektedir.

Yabancı futbolcu sayısının sınırları zorlaması, 11 kişilik takımın yabancı oyuncularla dolu olması elimizdeki başarılı sporcuları kullanmamak, sporcu göçüne neden olacak, görmek istediğimiz Milli başarılara ulaşmak hayal ötesine geçemeyecektir.

 
Etiketler: Metin Antepüzümü, yabancı futbolcu,
Yorumlar
Haber Yazılımı