Yazı Detayı
10 Kasım 2017 - Cuma 15:10
 
Olimpizm
Metin Antepüzümü
 
 

Olimpizm felsefesi, Dünya’nın dört bir yanından sporcuların katılım gösterdiği, barış ve kardeşlik duyguları ile spor yapmalarını amaçlayan; vücut, zihin ve ruh niteliklerini dengeli bir şekilde birleştirmelerini sağlayan; birbirini anlayan ve saygı duyan insanların yer aldığı bir dünya yaratılması fikrini benimseten, spor olayının temel özelliklerinden hareketle, ortaya koyulmuş bir dünya görüşü ve bir yaşam anlayışıdır.

Olimpiyat oyunları, antik çağda dört yılda bir düzenleniyordu. M.ö. 776 yılından beri Yunan şehirlerinde düzenlenen olimpiyat oyunları, 393’deRoman İmparatoru Theodosius tarafından yasaklandı. Antik olimpiyatlarda kadınlar yarışlara katılamadığı gibi, seyirci olarak stadyumlara girmelerine de izin verilmezdi. İlk olimpiyatlarda sürat yarışları yapılır, atletler zeytin dalından bir taçla ödüllendirildi. Daha sonra ödülün biçimi ve değeri değişti, arttı. Yarış programına boks ve güreş de katıldı.

Modern olimpiyatların ve olimpizm düşüncesinin babası Fransız Baron Pierre de Coubertin oldu. Dünya gençliğinin ortak bir idealle barışa hizmetini amaçlayan Coubertin, Olimpiyatları yeniden diriltmek suretiyle modern döneme özgü bir hale getirmeyi amaçlayan Uluslar Arası Olimpiyat Komitesi (IOC) 23 Haziran 1894 tarihinde Pierre de Coubertin’in önderliğinde kurulmuştur..

OLİMPİZMİN İLKELERİ

Olimpizmin ilkeleri özetle şunlardır:

Sporun temelini oluşturan bedensel ve ahlaksal niteliklerin geliştirilmesini sağlamak.

Gençleri karşılıklı anlayış ve dostuk havası içinde spor aracılığıyla eğitmek, barış içindeki bir dünyanın yaratılmasına yardımcı olmak.

Olimpiyat ilkelerini dünyaya yaymak, uluslararası ilişkilerde iyiniyet oluşturmak.

Dünya sporcularını dört yılda bir spor şenliği olan olimpiyat oyunlarında bir araya getirmek.

Modern Olimpiyat Oyunları ilk kez 1896 yılında Olimpiyat oyunlarının çıktığı ülke olan Yunanistan’ın Atina kentinde yapılmıştır. Alınan karar uyarınca dört yılda bir düzenlenecek olan olimpiyat oyunlarına her seferinde başka bir ülke ev sahipliği yapacaktır.1896 yılında Atina’da düzenlenen oyunlara on dört ülkeden toplam 245 erkek sporcu katılmıştır. Olimpiyat oyunları ikinci kez 1900 yılında Paris’te düzenlenir ve oyunlara 19’u bayan olmak üzere toplam 1206 sporcu yarışmıştır. 1920 Anvers oyunları birinci dünya savaşının hemen ardından düzenlenmiş ve bu savaşın çıkmasına neden oldukları için oyunlara Almanya, Avusturya ve Osmanlı İmparatorluğunun katılması engellenmiştir. Benzer bir durum 1948 yılında Londra Olimpiyat oyunları sırasında tekrar yaşanmıştır ve yine Almanya başta olmak üzere savaşın çıkmasına neden oldukları gerekçesiyle İtalya ve Japonya’nın da oyunlara katılmaları engellenmiştir. 1924 yılından itibaren Kış Olimpiyat Oyunları da düzenlenmeye başlanmıştır. Olimpiyat oyunlarının ideolojik bir alan olduğu tartışmalarının en çok hissedildiği dönem 1980

Moskova ve 1984 Los Angeles Olimpiyatlarıdır. Her iki olimpiyat oyunu da siyasi olaylar bahane edilerek çok sayıda ülkenin boykot ederek katılmamalarına sahne olmuşlardır. Halen 75 ülkeden 92 üyesi bulunan uluslar arası olimpiyat komitesinin merkezi İsviçre’nin Lozan kentidir.

 
Etiketler: metin antepüzümü, olimpizm,
Yorumlar
Haber Yazılımı