Yazı Detayı
30 Kasım 2017 - Perşembe 22:13
 
Olimpiyatlarda En Başarılı Branşlar
Metin Antepüzümü
 
 

Sportif başarıların farklılıkları, uygulanan ve geliştirilen yöntemlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Finansal destek, spor yönetimi, sporcu katılımı, sportif kariyer ve destekleme, spor tesisleri, antrenör eğitimi ve geliştirilmesi, ulusal ve uluslararası rekabet düzeyinin belirlenmesi, bilimsel araştırma tekniklerinin uygulanması ve yenilikçi yaklaşım başarıların artmasında önemli rol oynamaktadır. Ülkenin spora bakış açısı ve değerler yüksek tutulduğunda başarı kaçınılmaz olmaktadır. Branşlara ayrılan bütçe buna eşdeğer olarak uluslararası alanda başarı grafiğinin yükseklerde olmasının sağlayan finansal kaynakların artışı, branşlarda başarı oranının artmasını olumlu olarak etkileyecektir.

Güreş branşındaki uluslararası başarı , yenilikçi ve teknik donanımdaki antrenörlerin bilimsel çalışmaları neticesinde üst düzey antrenman ve sporcu seçimindeki metodların uygulanması madalya sıralamasında en üst sırada olmasını sağlamıştır. Olimpiyat tarihinde en fazla madalyayı kazanan branş güreş olmasına rağmen ulusal basında hak ettiği yeri bulamayan , futbol ve basketbol gibi branşlarda sporculara ayrılan bütçenin bu spor branşlarına oranla çok daha az olması, milli ruhu içinde marjinal düzeyde yaşayan güreşçilerimiz başarı ivmesini herzaman yukarılara çıkarmışlardır.

Olimpik branşlarda başarı yüzdemizin büyük bir bölümünü oluşturan güreşin ata sporumuz olması, başarılı ve tecrübeli antrenörlerimizin iş başında , genç yetenekli antrenörlerimizin akademik çalışmalarına yer verilmesi uluslararası platformda ses getiren branş olmasını sağlamaktadır. Olimpiyatlarda başarı sıralamasına göz atıldığında Türkiye’nin olimpik bireysel branşlarda daha başlarılı olduğu (güreş, judo, halter, boks, karate, atletizim) takım sporlarında bu başarı sıralamasına giremediğiz görülmektedir.

Olimpik bireysel branşlarda finansal kaynakların arttrılması, reklam ve teşviklerle branşın tanıtımı ve sevdirilmesi için devlet destekli çalışmaların yapılması, milli ruhun geliştirilmesi, sporcunun korunması ve ödüllendirilmesi başarı endeksine göre yapılmalıdır. Aksi halde milyon dolarlık branşlarda ‘’elimizden geleni yaptık’’ demekten başka bir söz kalmayacaktır.

 
Etiketler: Metin Antepüzümü, Olimpiyat, Güreş, Judo, Halter, Boks, Atletizm,
Yorumlar
Haber Yazılımı