Yazı Detayı
10 Kasım 2017 - Cuma 15:08
 
Günümüzde Futbol
Ahmet Özel
ahmetozel1984@gmail.com
 
 

Günümüz futbolun da artık güçsüz takım yada kolay rakip kavramını söylemek çok zordur. Takımlar artık her an gelişim içindeler ve antrenman biliminden mümkün olduğu kadar yararlanmaktadırlar.

Kulüpler artık tam bir taktik savaşı içine girmişler ve mevki kavramını daha ciddiye almaya başlamışlardır. Alacakları oyuncuları artık oynadığı sistemlere ve o mevkinin özelliklerine göre almaktadırlar. Bende bundan yola çıkarak günümüz futbolunda orta saha oyuncuları hakkında yeteri kadar çalışma yapılmadığı ve bunların oynanan sistemlerdeki çalışma örneklerinin az oluşundan dolayı böyle bir çalışma ihtiyacı duydum.

Yaptığım çalışmada önceki kaynaklarda yeteri kadar değinilmeyen orta saha oyuncularının önemi, sistemlerdeki görevleri, çalışma örnekleri, oyun içindeki görev dağılımı gibi konular hakkında geniş bilgiler vermeye çalıştım.

Günümüz futbolun da orta sahanın önemi özellikle takımların güç kazanmasıyla ve artık güçsüz takım kavramının kalkmasıyla birlikte daha çok önem kazanmaya başlamıştır. Bir takımın başarısın da ve görev zorluğu itibariyle en çok yük orta saha oyuncularına binmektedir. Çünkü oyun içerisinde orta saha oyuncuları takımın beyni görevini üstlenmektedirler ve hücum ve defans oyuncuları arasındaki köprüyü sağlarlar.

Orta saha oyuncuları diğer mevki oyuncularına göre saha içinde daha çok koşmakta ve daha çok mücadele etmektedirler. Bu nedenle kulüpler transferlerinde ve oyuncu tercihlerinde daha güçlü ve daha diri oyuncuları tercih etmektedirler.

Bende bu çalışmam da orta saha oyuncularının önemimden, psikolojik, fiziksel özelliklerinden, yaratıcılık özelliğinden, sınıflandırılmalarından, sistemlerdeki görev dağılımlarından, sistemlere göre çalışma örneklerinden genişçe bahsetmeye çalıştım.

Yazımın devamında futbolun tanımı, tarihsel gelişimi ve futbol terimleriyle tekrar sizlerle olacağım. Bir diğer yazıda görüşmek dileğiyle.

Ahmet ÖZEL

 
Etiketler: ahmet özel, futbol,
Yorumlar
Haber Yazılımı