Yazı Detayı
29 Haziran 2018 - Cuma 23:25
 
Dünya ve Avrupa Şampiyonumuz Yasemin Adar, iyi ki var!
Metin Antepüzümü
 
 

Hiçbir spor dalında, hele ki içindeki acımasız rekabet hırsı bu denli yükselmişken,  gencecik yaşında dünya şampiyonu ve 3 kez üst üste Avrupa şampiyonu olmak kolayca kazanılacak bir sportif başarı değildir. Hatta o spor dalında azınlık cinsiyet iseniz bu başarıyı yakalamak on kat daha da zorlaşmaktadır.
Muhtemelen ülkemizde çok az ebeveyn kız çocuğunun güreşe başlamasını ister –benzer şekilde oğlan çocuğunun da baleye başlamasını- Tüm dünyada spor dallarının resmi olarak belirtilmeyen fakat kültürel olarak sessiz bir anlaşma hükmünde olan, sınırları kalın çizgilerle çizilmiş sınırları vardır. Beden eğitimi derslerine ya da mahalle aralarına göz ucuyla baktığımızda bile hemen oğlan çocuklarının elinde futbol topunu, kız çocuklarının elinde ise voleybol topunu görürüz. Tersi durumlarda ise kız çocukları için çok aşina olduğumuz etiketlemeler çalınır kulağımızda: Erkek Fatma… Bu söz bile başlı başına kız çocukları için sporun ve bazı spor dallarının ne kadar kapalı olduğunu anlatır bize. Tabi bu yönde bir farkındalığımız var ise… Hâl böyleyken, bedensel temasın bu kadar ön planda olduğu ve hepsinden öte, ata sporumuz olan bir sporda, 80855 erkek sporcuya karşı yalnızca 3634 kadın sporcudan biri olduğu için bile Yasemin Adar’ı kalbimizle alkışlamalıyız. Bu denli büyük başarılar yaşamadan önce eminiz ki kız çocuğu olarak güreş yaptığı için, hiç kimse tarafından olmasa bile mahallesindeki teyzeler, bakkal amca ya da okulundaki arkadaşları tarafından “kız çocuğu güreş mi yapar, ne işin var güreşle, başka spor mu yoktu” gibi sözlere maruz kalmıştır. Ama o iyi ki pes etmemiş, iyi ki kulak asmamış, azmini, mücadelesini, minder sevdasını iyi ki hiç bırakmamış. Ki bugün ülkemiz ve dünyada spor tarihinde gururla anacağımız bir isim olmuş.
Yasemin Adar, ilk olarak 2016 yılında Avrupa Şampiyonu oldu, altın madalyasını gözyaşları içinde aldı. Haklı bir gurur, Avrupa Şampiyonu olan ilk kadın güreşçi olmak, her ana yiğidin hakkı olmasa gerek  2017’de Fransa’da düzenlenen dünya şampiyonasında, altın madalya kazanarak, Türkiye’nin ilk dünya güreş şampiyonu oldu.  Yine 2017’de tekrar Avrupa Güreş Şampiyonu oldu ve bu yıl da (2018) başarısını tazeledi. Son üç yılın Avrupa Şampiyonu oldu Yasemin Adar, dile kolay… 3 kez üst üste Avrupa şampiyonluğu ve bir dünya şampiyonluğunu yazdırdı kariyerine ve henüz 27 yaşında. Daha nice güzel başarılar yaşayacak ve yaşatacak… Tüm bunların yanında ne güzel bir rol model oldu kız çocuklarımıza ve ebeveynlere. Çocukların hangi spor dalına yeteneği varsa o branşa yönlendirmemiz, o branşta desteklememiz gerektiğini de öğretti bu şampiyon bize… İlerde belki de, bir Yasemin Adar, Lale Orta (ilklerin kadını, en çok bilineni ilk kadın FIFA hakemimiz), Hülya Şenyurt (Olimpiyat Oyunları tarihinde Türkiye’ye ilk madalya kazandıran kadın sporcu, Judo), Tennur Yerlisu Lapa (Dünya ve Avrupa taekwondo şampiyonu, ülkemizin dünya şampiyonu olan ilk kadın sporcusu) olacak kız çocuklarına temel görevlerinin, evde sofrayı hazırlamak, toplamak, bulaşıkları yıkamak, abisine-kardeşine,  misafirlere ve daha kimlere kimlere hizmet etmek, temizlik yapmak olduğunu söyleyerek onların yıldızlarını şimdiden söndürmeyin. Tüm bunlar kız çocuklarının rolleri ve sorumlulukları değil, onların ve biz anne babaların temel sorumluluğu onların güçlü, bağımsız, başarılı, ahlâklı, iyi ve dürüst insanlar olmalarını sağlamak. Tüm çocuklar için temel sorumluluğumuz bu aslında. Kız çocuklarınızın spor yaşantılarını destekleyin. Mutlaka yetenekli oldukları bir branşları var, unutmayın. Sadece henüz bunu keşfetme fırsatı olmamış olabilir. O yetenek içeride, saklı bir yerlerde duruyor. Haydi bulalım. Bulmadan önce Amir Khan’ın meşhur Dangal filmini izlemek sizi son derece motive edecektir. 2 kız çocuğunu da güreşçi yapan Hindistanlı bir babanın ve kızlarının hikayesini anlatıyor ve kızına dünya şampiyonası finalinde şu sözleri söylüyor: “Yarın sadece o Avusturyalı ile mücadele etmeyeceksin. Kızları aşağı gören bütün insanlarla mücadele edeceksin!”. Erkeklerin egemen olduğu bir spor dalında şampiyon olan tüm kız çocukları ve kadınlara kucak dolusu sevgi ve teşekkürlerimle…

 

 
Etiketler: Metin Antepüzümü, Yasemin Adar, Köşe Yazısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı