Yazı Detayı
10 Kasım 2017 - Cuma 15:11
 
Dans Et Özgür Kal
Rabia Karabacak
 
 

Son yıllarda dünyayı kasıp kavuran Zumba hızla yayılmaya başladı. Herkesin ağzında bir Zumba!  Zumba Nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır? Faydaları nelerdir?

Zumba; dinamik, heyecan verici, coşkulu ve kıpır kıpır müzikler eşliğinde dans adımları kullanılarak yapılan Latin esintili dans-fitness egzersizidir. Kısacası Zumba dans ile fitnessın birleşiminden oluşan bir kardiyo programıdır. Her Zumba dersi bir parti tadındadır ve öğrenciler dersin nasıl geçtiğini anlamadan hem kalori harcamış hem dans adımlarını öğrenmiş hem de eğlenmiş olarak dersten ayrılırlar. Zumba ile zayıflamanın yanı sıra vücudunuzu forma sokar ve dans adımlarını farkında bile olmadan öğrenilmesini sağlar.

1986'da Beto Perez eğitmenliğini yaptığı aerobik sınıfında kullandığı aerobik müzikleri kasetini unuttuğu için arabasındaki başka müziklerinden oluşan kasetleri alır ve bu müziklerle doğaçlama bir ders yapar. Öncelikle Kolombiya'da başarı yakalayan bu tarzı, daha sonra tüm dünyaya yavaş yavaş yayılır. Zumba kareografisinde cumbia, salsa, merengue, mambo, flamenko, Ça-Ça-Ça, reggaeton, soca,samba, oryantal dans, bhangra, hip hop, tango hareketleri bir arada kullanıldığı gibi squat ve lunge egzersizleride kullanılır.

Zumba ve Fitness ülkemize 2009 yılında Beto Perez'in Hillside Spor Kulübü’ndeki eğitmenlere sertifikalı bir eğitim vermesiyle gelmiştir. Türkiye’de Zumba’yı temsil eden Türkiye’nin ZES i Didem Zeybek hocamızın vermiş olduğu eğitimler sayesinde Türkiye'den birçok arkadaşımız Zumba sertifikalarını alıp Zumba'yı hızla tanıtmaya ve yaymaya başlamıştır. Zumba birçok kişi tarafından bilinmekte, birçok kişinin hayatına renk katmış ve bağımlılık yapmıştır. Artık Zumba ülkemizin birçok yerinde biliniyor, gittikçe de yaygınlaşıyor. ZUMBA, aletler ve makinelerle spor yapmayı sevmeyen kişilere göre bir fitness programı. Derslerde hangi kaslarınızın nasıl çalıştığını, hangi hareketi kaç kere tekrar etmeniz gerektiğini düşünmeden kendinizi eğitmene ve müziğin ritmine bırakıyorsunuz, sanki bir partideymiş gibi dans edip eğleniyorsunuz ve kalori harcıyorsunuz.

Zumbanın faydalarından kısaca bahsedecek olursak; Zumba yaparak yüksek kalori harcamış olursunuz. Bunun sonucunda insanda kilo kaybı ve kondüsyon artışı olur. İdeal ve çekici bir vücuda sahip olursunuz. Farkında olmadan egzersiz yapmış ve tüm kas gruplarını çalıştırmış olursunuz. Stresten uzaklaştırır, daha pozitif, daha renkli, daha eğlenceli bir hayata sahip olmanızı sağlar ve koordinasyonunuzu geliştirmiş olursunuz. Kalbinizi ve ciğerlerinizi güçlendirirsiniz. Dans figürlerini öğrenip geliştirdikçe kendinize olan güveninizi de geliştirirsiniz.

Kalp problemi olmayan herkes ZUMBA yapabilir.

Öğrencilerimiz o kadar eğleniyor, o kadar çok enerji ile doluyor ki bir saat boyunca yerimizde hiç durmadan hareket etmiş olmamıza rağmen çıkınca yorgunluk yerine, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme oluyor. Hatta bazı öğrencilerimiz sadece kilo vermek için değil, rahatlamak ve bu enerji dolu ortamın içinde olmak için geldiklerini söylüyorlar.

Bir derste ortalama 700 ile 1000 arasında kalori harcanıyor. Düzenli bir diyet ile istediğiniz sonucu kısa sürede elde edebilirsiniz.

Diğer bir yazımızda görüşmek üzere, güzel ve sağlıklı Zumbalı günler.

Rabia KARABACAK

 
Etiketler: Rabia Karabacak, zumba,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı