Yazı Detayı
20 Kasım 2017 - Pazartesi 23:00
 
Cep Herkülü
Metin Antepüzümü
 
 

Spor otoritelerine göre 'tüm zamanların en iyi haltercisi ünvanına sahip olan Naim SÜLEYMANOĞLU Türk spor tarihinde kaybedilen büyük değer olarak tarihe geçmiştir. Yaşamı boyunca göstermiş olduğu üstün başarılar Türk sporuna gelişmesinde örnek teşkil edecebilecek, bir nesilin onunla büyüdüğü halter sporunun sevilmesinde önemli katkı sağladığı, yaşantısıyla ve spor ahlakıyla kara leke bulunmayan Cep Herkülü olarak tanıdığımız, uluslararası şampiyonluklarla Milli duygularımızı herzaman zirvede tutan küçük dev adam sayısız başarılarıyla aramızdan ayrıldı.

Daha onbeş yaşında iken dünya rekoru kıran Naim Süleymanoğlu seksenli yıllarda yılın haltercisi seçildi. 1988 yılında Time dergisine kapak olan Süleymanoğlu Türk sporuna büyük başarılar getirmenin öncülüğünüde üstlenmiş oldu. Türkiye’ye Olimpiyatlarda güreşten sonra Seul Olimpiyatlarında 60 kg’de silkmede 190 kg’yi, kendi ağırlığının üç katını kaldırıp rekor kırarak ilk altın madalyayı alarak zafer kazanmıştır. 6 dünya 9 olimpiyat rekoru kırarak büyük başarılara imza atmış olan Naim Süleymanoğlu spor tarihinin en şanlı sayfasına adını yazdırmıştır.1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçilmiştir.

Halter sporunu kitlelere yayılmasında sayısız emekleri olan , yeni şampiyonların çıkmasında model olan Naim Süleymanoğlu ‘’Türk kadar güçlü’’ tanımını dünyaya en güzel başarılarla kanıtlamıştır. Halterde gösterilen başarı diğer olimpik spor branşlarımızda lokomotif etkisi yaratmış, Türk sporunda motivasyonun sembolü olmuştur.

Kısa yaşamında başarılı bir hayat çizen Naim Süleymanoğlu’nu rahmetle anıyorum. Türk Milleti seni asla umutmayacaktır. Nurlar içinde uyu.

 
Etiketler: Naim Süleymanoğlu, Cep Herkülü, Metin Antepüzümü,
Yorumlar
Haber Yazılımı

Spor