Haber Detayı
28 Aralık 2019 - Cumartesi 23:02
 
Yerli ve Milli!
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nca ilk örneği tamamlanan yerli otomobilin ilk gösterimi için geri sayım sona erdi ve yerli otomobilin örtüsü kaldırıldı.
GÜNDEM Haberi
Yerli ve Milli!

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun, 2022 yılında üretimine başlayacağı, geliştirme süreci devam eden otomobilin ön gösterim versiyonu Türkiye ile buluştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gebze’de yerli otomobilin tanıtıldığı “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Yeniliğe Yolculuk Buluşması” programında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

– Bugün ülkemiz için tarihi bir güne, Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik ediyoruz.

– Bu iş için 100’ün üzerinde Türk mühendis gecesini gündüzüne kattı.

– Devrimin hikayesi aynı zamanda bize hayallerimizin nasıl kabusa dönüştürüldüğünün de hikayesi.

– Daha önce uçak üreten, motor üreten müteşebbislerimizin başına ne geldiyse, yerli otomobilimiz konusunda da aynı şeyler yaşandı. Aynı zihniyet, bugün de yerli otomobile engel olmaya çalışıyor.

– Tam da otomobil piyasasının canlanmaya başladığı bir dönemde teşebbüsler hayata geçirilebilseydi bugün Türkiye bambaşka bir yerde olurdu.

– Kayseri’deki uçak fabrikasına sipariş verilmesine, dışarıdan alınan siparişlerin ihraç edilmesine engel olan zihniyet bugün yine faaliyette.

– Ülkemizin ilk motor fabrikası teşebbüsünü başlatan sanayileşme fikrinin yılmaz savunucusu Necmeddin Erbakan Hocamızı rahmetle minnetle yad ediyorum.

– Devrim otomobilinin yolda kalmasını, projeyi boğma kampanyasına çevirenler, aynı şeyi yapmaya çalışacaklardır. Ama izin vermeyeceğiz. Devrim otomobilinin önünü kesmeyi başardılar ama şimdi yaptığımız devrin otomobilinin önünü inşallah kesemeyecekler.

– İşsizimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik, hiçbir zaman enflasyonun altında bir asgari ücret belirlemeyeceğiz dedik, şimdi de aynı şekilde enflasyonun 3-4 puan üzerinde belirleyerek yola devam ettik.

– Yazılımda sıçramayı burada yaşayacağız. Yazılımcı sayımızı 500 binin üzerine çıkaracağız.

– Gemlik’te silahlı kuvvetlerimize ait olan büyükçe yerimiz var. Yaklaşık 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekaresini buraya tahsis edeceğiz fabrikamızın orada yapımına başlayacağız” dedi.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Ayşe ÖZEL
Etiketler: Recep Tayyip Erdoğan, Gebze, yerli otomobil,
Yorumlar
Haber Yazılımı