Haber Detayı
01 Kasım 2018 - Perşembe 16:22
 
Karatede Dünya Şampiyonası kadrosu belli oldu
Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na en yüksek kota puanını verecek 24. Dünya Karate Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek Büyükler Karate Milli Takımı belli oldu.
KARATE Haberi
Karatede Dünya Şampiyonası kadrosu belli oldu

Karatede sezonun en büyük organizasyonu için geri sayım başladı. 6-11 Kasım tarihleri arasında İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenecek 24. Dünya Karate Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek Milli karateciler de belli oldu.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları kota müsabakaları arasında yer alan ve en yüksek puanı verecek Dünya Karate Şampiyonası’nda 11 erkek, 9 kadın sporcu ülkemizi temsil edecek.

Dünya Karate Federasyonu (WKF) tarafından iki yılda bir düzenlenen Dünya Karate Şampiyonası’na Wizink Center ev sahipliği yapacak. Ferdi ve takım olmak üzere toplam 16 dalda madalyaların dağıtılacağı orgizasyonda Karate Milli Takımı tam kadro mücadele edecek.

MURAT DELİHASAN: MORALİMİZ VE FORMUMUZ GAYET İYİ

Bir süredir İstanbul’da kampta bulunan Büyükler Karate Milli Takımı’nda Teknik Direktörü Murat Delihasan, hazırlıklarını tamamladıklarını ve Dünya Şampiyonası’nı beklediklerini söyledi.

Türkiye’nin dünya karatesinde en başarılı beş ülke arasında yer aldığını hatırlatan Murat Delihasan, “Hazırlıklarımızı tamamladık ve artık müsabaka saatini beklemeye başladık. 3 Kasım Cumartesi günü Madrid’e gideceğiz. Takımımızın morali ve form durumu gayet iyi. İspanya’daki Dünya Karate Şampiyonası’nda ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek başarılı sonuçlar ve madalyalar kazanmak istiyoruz. Ancak bu şampiyonanın bir diğer önemli özelliği de Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na en yüksek kota puanını verecek olması. Bu yüzden kazanılan her maç bizim için puan demek. Bu açından da önemli bir organizasyon olacak” ifadelerini kullandı. 

REKOR KATILIM

Karatenin Olimpiyat Oyunları programına girmesinin ardından düzenlenecek ilk Dünya Karate Şampiyonası, en yoğun katılımlı şampiyona olacak. Dünya Karate Federasyonu, şu ana kadar kayıt yaptıran 139 ülkeden 1200’ün üzerinde sporcunun rekor olduğunu açıkladı.

2016 Avusturya’da 110 ülkeden 1049 sporcu, 2014 Bremen’de 116 ülkeden 794 sporcu, 2012’de de 116 ülkeden 990 sporcu katılım göstermişti.

Dünya Karate Şampiyonası’nda mücadele edecek Türk karateciler:
ERKEKLER

Ferdi Kata                   Ali Sofuoğlu

Kumite 60kg               Eray Şamdan

Kumite 67kg               Burak Uygur

Kumite 75kg               Erman Eltemur

Kumite 84kg               Uğur Aktaş

Kumite +84kg             Alparslan Yamanoğlu

Takım Kata                Ali Sofuoğlu, Emre Vefa Göktaş, Kutluhan Duran

Takım Kumite            Uğur Aktaş, Erman Eltemur, Burak Uygur, Alparslan Yamanoğlu, Rıdvan Kaptan, Samed Gök, Ömer Abdurrahim Özer

KADINLAR

Ferdi Kata                   Dilara Eltemur

Kumite 50kg               Serap Özçelik Arapoğlu

Kumite 55kg               Tuba Yakan

Kumite 61kg               Merve Çoban

Kumite 68kg               Eda Eltemur

Kumite +68kg             Yıldız Aras

Takım Kata                Dilara Eltemur, Gizem Sofuoğlu, Rabia Küsmüş

Takım Kumite            Serap Özçelik Arapoğlu, Tuba Yakan, Merve Çoban, Meltem Hocaoğlu

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Ayşe ÖZEL
Yorumlar
Haber Yazılımı