Haber Detayı
11 Kasım 2018 - Pazar 23:58
 
Dünya Karate Şampiyonası'nda bronz madalya
İspanya’da devam eden 24. Dünya Karate Şampiyonası’nın beşinci gün sabah seansında yapılan üçüncülük müsabakaları sonunda Uğur Aktaş ile Alparslan Yamanoğlu, kariyerlerinin ilk Dünya Şampiyonası bronz madalyasını kazandı. Bronz madalya mücadelesini yitiren Merve Çoban ise dünya beşincisi olarak organizasyonu noktaladı.
KARATE Haberi
Dünya Karate Şampiyonası'nda bronz madalya

İspanya'nın başkenti Madrid'de devam eden 24. Dünya Karate Şampiyonası'nda bireysel dalda madalyaların dağıtılacağı 10 Kasım Cumartesi günü, sabah seansında yapılan bronz madalya mücadeleleri ile başladı.

 

Wizink Center'da yapılan sabah seansında tatamiye çıkan Türk karatecilerden Uğur Aktaş ile Alparslan Yamanoğlu bronz madalya kazanırken, üçüncülük maçını kaybeden Merve Çoban dünya beşincisi olarak organizasyonu noktaladı.

 

Ekim 2017'de Tenerife'de kazandığı 21 Yaş Altı Dünya şampiyonluğu unvanının ardından büyükler kategorisindeki ilk Dünya Karate Şampiyonası tecrübesini de Madrid'de yaşayan Alparslan Yamanoğlu, kumite +84 kiloda kariyerinin en büyük başarısına ulaştı. Üçüncülük maçında Rus Alexander Pshenitsyn karşısında kontrolü elinde tutan 1996 doğumlu Milli karateci, tatamiden 2-0 galip ayrılarak Dünya üçüncüsü oldu ve kariyerinin en büyük başarısına ulaştı.

 

Büyükler kariyerinde 2016 ve 2017'de Avrupa Şampiyonu, 2018'de de üçüncü olan Uğur Aktaş, kumite 84 kilodaki ilk büyükler Dünya Karate Şampiyonası'nda üçüncülük sevinci yaşadı. Belaruslu Anton Isakau karşısında verdiği madalya mücadelesinin 58'inci saniyesinde vurduğu tekme ile öne geçen Aktaş, üstünlüğünü koruyarak 3-0 galip geldi. Dünya üçüncüsü olan Milli karateci, kariyerinin ilk Dünya Şampiyonası madalyasını kazandı.

 

MERVE BEŞİNCİLİKLE NOKTALADI

Kumite 61 kilodaki temsilcimiz Merve Çoban, Dünya üçüncülüğü için çıktığı müsabakada hakem kararıyla kaybetti. 2014 ve 2016'nın Dünya Şampiyonu Mısırlı Giana Lotfy ile karşılaşan 25 yaşındaki Milli karateci, ilk dakika tamamlanırken rakibine bir puan verdi. Başantrenör Levent Aydemir'in itirazı üzerine Video Hakem uygulaması sonunda aynı pozisyonda Merve de bir puan aldı. Son 47 saniye kala Merve'nin bir puanlık tekmesine Levent Aydemir'in ikinci kez yaptığı itiraz, görüntünün tekrarı bulunamaması üzerine reddedildi. Kalan sürede skor değşimeyince normal süresi 1-1 sona eren mücadeleyi hakem kararıyla 5-0 kaybeden Merve Çoban, dünya beşincisi olarak organizasyonu noktaladı.

 

TOKYO 2020 YOLUNDA ÖNEMLİ PUANLAR KAZANACAK

 

24. Dünya Karate Şampiyonası'nda madalya müsabakasına çıkan Milli karatecilerimiz, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları yolunda önemli derece kota puanı elde edecek.

 

Alınan toplam puanın altı ile çarpıldığı diğer organizasyonlara göre çarpan sayısı 12 olan Dünya Karate Şampiyonası'nda elde ettikleri puanlar ile Milli karatecilerimiz, ay sonunda açıklanacak güncel sıralamada önemli bir aşama kaydedecek.

 

SERAP ALTIN, ALİ BRONZ MADALYA PEŞİNDE

Organizasyonun akşam seansında madalyalar sahiplerini bulmaya devam edecek.

 

Ferdi kata dalında Ali Sofuoğlu dünya üçüncülüğü için tatamiye çıkarken, kumite 50 kiloda Serap Özçelik Arapoğlu da altın madalya kazandığı 2014’ün ardından kariyerinin ikinci finaline çıkacak. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Ayşe ÖZEL
Yorumlar
Haber Yazılımı