Haber Detayı
13 Nisan 2019 - Cumartesi 00:14
 
Ankara’da Sporun Sosyal Uyuma ve Gençliğe Katkıları Konuşuldu
Hacettepe Üniversitesi, GIZ ve ASAM tarafından 10-11 Nisan Perşembe günü düzenlenen Sosyal Uyuma Giden Yol Kapanış Konferansı’nda Türkiye’de sporun mülteci ve bölge çocuklarının sosyal uyumuna, çocuk ve gençlerin gelişimine yönelik katkıları ele alındı ve geliştirilebilecek yeni iş birlikleri ve projeler tartışıldı.
GÜNDEM Haberi
Ankara’da Sporun Sosyal Uyuma ve Gençliğe Katkıları Konuşuldu

Konferans kapsamında düzenlenen Gelişim ve Barış için Spor Panelinde Türkiye’de mülteci çocukların Türkiye’ye adaptasyonu, bölge ile sosyal uyumu, çocuk ve gençlerin sağlıklı gelişimi konularında birçok proje yürüten Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), Alman Olimpik Spor Konfederasyonu (DOSB), Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu (GIZ) ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden katılımcılar birlikte yürüttükleri projeler hakkında sunumlar gerçekleştirdiler ve geliştirilebilecek yeni iş birliklerini değerlendirdiler. 

Moderatörlüğünü Dr. Karen Petry’nin yaptığı panele TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, DOSB Uluslararası İlişkiler Müdürü Katrin Grafarend, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Mehmet Yozbatıran, GIZ Gençlik Gelişimi Suriyeli Mülteciler ve Ev sahibi Topluluklar için Gençlik Gelişimi ve Sosyal Uyum Eğitim Programı Proje Koordinatörü Jasmin Dirinpur ile Uluslararası Uzman Sacha Bauer katıldılar. 

Panelin ilk bölümünde katılımcılar sporun gelişim ve kalkınmaya katkısı hakkında konuştular. İkinci bölümde ise gençliğin gelişimine spor yoluyla katkı sunma yaklaşımının Türkiye’deki potansiyeli ele alındı. Bu bölümde Jasmin Dirinpur GIZ’in Türkiye’de gençliğe spor yoluyla sunduğu imkanlar, Katrin Grafarend DOSB’nin Gaziantep’te sürdürülen Çocuklar için Sportif Eğitime Destek Projesi’ne olan desteği hakkında konuşma yaparken, Neşe Gündoğan sporun Türkiye’de sosyal uyuma olan katkıları hakkında konuştu. 

Gündoğan konuşmasında: “Çocuklar ve gençler bölgelerinde yaşanan gerginlik ve çatışmadan en çok etkilenen kesimler. TMOK olarak odak noktamıza çocuk ve gençlerimizi almamızın sebeplerinden biri de bu. Sporun temel insan haklarından olduğunu düşünüyoruz ve her çocuğun spor yapması gerektiğini inanıyoruz. Çocukların fiziki, sosyal ve mental yönden sağlıklı gelişimi için spor bir gereklilik. Arkadaşlık, dayanışma, fair play, saygı ve özgüven gibi değerler çocuklara sporun sağladığı diğer faydalar. Sporun sosyal uyum ve gelişim için en etkili yol olduğunu söylememizin nedenini de bu katkılarıdır” dedi. 

Türkiye’de çocuk ve gençler için TMOK’un yürüttüğü projeler hakkında bilgi veren Gündoğan, Gaziantep ve Hatay’da mülteci ve bölge çocukları için DOSB, GIZ, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Kırıkhan Belediyesi iş birliği ile yürütülen projelerde önemli başarılar elde edildiğini belirtti ve bu iş birliği için partner kurumlara teşekkür etti. 

Türkiye’de mülteci çocuklar ve bölge çocukları için spor ve eğitim yoluyla katkı sunmak üzere gönüllü olarak çalışmalar yürüten çok sayıda gencin yanı sıra öğrenciler ve akademisyenlerin paneli yerinde takip etti ve kendi çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi vererek fikir alışverişinde bulundu. 

İki gün boyunca sürek Konferansta Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, SGDD-ASAM, DOSB, TMOK, GIZ temsilcileri konuşmacı ve katılımcı olarak bulundular. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Ayşe ÖZEL
Yorumlar
Haber Yazılımı