Haber Detayı
31 Ekim 2017 - Salı 10:04
 
IAAF Çocuk Atletizmi Projesi Ankara’da Düzenlendi
Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü tarafından ülkenin dört bir yanında organize edilen “IAAF Çocuk Atletizmi” projesinin 50. Semineri Ankara’da gerçekleştirildi.
ATLETİZM Haberi
IAAF Çocuk Atletizmi Projesi Ankara’da Düzenlendi

Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Gölbaşı Tesislerinde organize edilen seminere 34 kursiyer katıldı. Kursiyerlere Çocuk Atletizmi eğitmenleri tarafından “Y” Nesli ve Çocuk Atletizmine giriş, Madde Bağımlılığı, Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım ve Fair-Play Dersleri verildi.
Seminer sonunda kursiyerler; Uluslar ası Atletizm Federasyonu, Türkiye Atletizm Federasyonu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Proje ile ilgili kendilerine verilen konularda proje sunumlarını yaptıktan sonra sertifikalarını aldılar.

ıaaf çocuk atletizmi semineri ankarada düzenlendi
Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği tarafından (IAAF) 196 ülkede uygulanan ve Türkiye’nin en başarılı uygulayıcılar arasında yer aldığı “IAAF Çocuk Atletizmi” Eğitmenlik Semineri Ankara Üniversitesinin Gölbaşı Yerleşkesinde organize edildi.
Geleneksel hale getirilen protokol ziyaretleri; Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar, Belediye Başkanı Fatih Duruay ve Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mithat Koz, IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz ve beraberindeki ekip tarafından makamlarında ziyaret edildi. Ziyaretlerde proje hakkında bilgi verilerek Federasyonunun hediyeleri takdim edildi.
27-28 Ekim 2017 tarihlerinde gerçekleşen “IAAF Çocuk Atletizmi” seminerine 36 kursiyer katıldı, ancak 34 kursiyer belgesini aldı. (İki kursiyere devamsızlıkları nedeniyle sertifikaları verilmedi.)
Seminerin açılış konuşmasında proje Koordinatörü Necdet Ayaz kursiyerlere proje hakkında bilgiler vererek projenin önemini anlatarak dikkatle takip edilmesini istedi. Ayaz’ın açılış konuşmasından sonra Kursiyerlere “IAAF Çocuk Atletizmi” Projesi Koordinatörlüğün Eğitim ve Eğitici Grup Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça, Yrd. Doç. Dr. Fehime Haslofça ve Melihşah Katman tarafından teorik dersler anlatılarak uygulamalar yaptırıldı. Uygulamalara Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Özel Okullarından 78 öğrenci katıldı.

ıaaf çocuk atletizmi semineri ankarada düzenlendi
Seminerin ikinci gününde, “Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım” dersi Prof. Dr. Perican Bayar Koruç, Fair-Play dersi gazeteci ve öğretim görevlisi Haldun Domaç, Madde Bağımlılığı dersi de Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu tarafından verildi.
Necdet Ayaz’a 50. Seminer Plaketi verildi.
Seminer içinde “Geçmişine Değer Vermeyenler Geleceklerine Yön Veremezler” sloganı doğrultusunda Türk Sporu ve atletizmine emek vermiş “Eskimeyen Değerler” için tören düzenlendi. Bu seminere Eskimeyen Değer olarak da; Efsane atletlerimizden İsmail Akçay, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Prof. Dr. Perican Bayar Koruç, eski Milli Atlet ve Öğretim Görevlisi Alev Tanyel Duygulu, Doç. Dr. Cengiz Akalın ve Yrd. Doç. Dr. Velittin Balcı davet edildi. Eskimeyen Değerleri Plaketleri Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mithat Koz, IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz, Danışma Kurulu üyesi Mirza Egeli, Eğitimden sorumlu Koordinatör Yardımcısı Haldun Domaç, Proje Eğitmeni Prof. Dr. Perican Bayar Koruç, Koordinatörlüğün Eğitim Grup Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça ve Eğitici Grup Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fehime Haslofça tarafından verildi.
Törende projeyi talep eden ve başarılı bir seminerin gerçekleşmesini sağlayan Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mithat Koz’a Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar imzalı Teşekkür belgesi de proje Koordinatörü Necdet Ayaz tarafından verildi.

ıaaf çocuk atletizmi semineri ankarada düzenlendi
Ankara üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde gerçekleşen seminerin 50. Seminer olması nedeniyle Proje Koordinatörü Necdet Ayaz’a Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar tarafından hazırlanan 50. şükran plaketi Efsane atlet İsmail Akçay tarafından verildi. Ayaz plaketini alırken duyduğu memnuniyeti şu sözlerle ifade etti; “ Bu bir plaket benim için sürpriz oldu. Türk atletizminin alt yapısına önemli katkılar yapacağına inandığım bu projeyi gönüllülük esası doğrultusunda oluşturulan ekip arkadaşlarımla birlikte hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan çalışmaktayız. Bu çalışmalarımızın 50. Seminere ulaşmış olması son derece önemlidir. Başkanımız Fatih Çintimar tarafından şahsıma verilen “50. Seminerin Şükran Plaketi” beni ziyadesiyle mutlu kılmıştır. Bu nedenle sizlerin huzurunda Federasyon Başkanımız Fatih Çintimar’a, Genel Sekreterimiz Fahrettin Yıldız’a, Yönetim Kurulu Üyelerine, bize katkı ve desteklerini esirgemeyen Bakanımız Osman Aşkın Bak’a ve benimle birlikte gönüllülük esası doğrultusunda çalışan tüm ekip arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.”

Eskimeyen Değerlerin ödül töreninin ardından seminere bu dönem eklenen kursiyerlerin proje sunumlarına geçildi. Proje sunumları da Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), Türkiye Atletizm Federasyonu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve projede anlatılan dersler ile ilgili belirlenen konular kursiyerler tarafından slayt ortamında sunum yapılarak anlatıldıktan sonra 34 kursiyer sertifikasını aldı. Sertifikalarını alan kursiyerler Federasyonumuzun talebi Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün uygun bulması sonucu Halk Eğitim Müdürlükleri bünyesinde açılan spor kurslarına “IAAF Çocuk Atletizm” kursunun modül olarak dahil edilmiş olması imkanından yararlanmış olacaklar.

 

Kaynak: (SPORDETAY) - spordetay.com Editör: Ahmet Özel
Yorumlar
Haber Yazılımı